Zamknij

Film Piaśnica w warszawskich Złotych Tarasach

19:15, 14.12.2018 A.W Aktualizacja: 14:35, 16.12.2018
Skomentuj fot. Danuta Matloch (MKiDN) fot. Danuta Matloch (MKiDN)

Od ogólnopolskiej premiery filmu „Piaśnica” Muzeum Piaśnickie w Wejherowie rozpoczyna opowieść o mało znanych miejscach i faktach dotyczących niemieckiej zbrodni pomorskiej, jaka miała miejsce jesienią 1939 roku.

Dokument, który powstał w ramach cyklu „Młyny historii”, zaprezentowany został w warszawskim Multikinie Złote Tarasy w miniony poniedziałek. W uroczystej premierze uczestniczył wiceminister Jarosław Sellin, który wydarzenie objął honorowym patronatem.

Film „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Dokument, który składa się z dwóch 25-minutowych odcinków, został wzbogacony o archiwalia fotograficzne i filmowe, sceny fabularyzowane oraz animację. Pierwsza część opowiada o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym przez patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

- Podczas pracy nad scenariuszem zrozumiałem, że nie ma już wśród nas bezpośrednich świadków wydarzeń. Ludzi, którzy mogliby zaprosić odbiorców filmu do swojego świata, podzielić się pamięcią i prawdą o Piaśnicy – mówił Mariusz Sławiński, reżyser i współscenarzysta dokumentu. - Dlatego zdecydowaliśmy, że naszą „Piaśnicę” wzbogacą fragmenty filmu Tadeusza Wudzkiego „Las Piaśnicki”. Ten film stał się dla mnie punktem wyjścia do dalszej pracy. Do wybranych wypowiedzi świadków wydarzeń tam zarejestrowanych dodaliśmy dokumenty pozyskane przez Muzeum Piaśnickie z niemieckich archiwów.

Film „Piaśnica” powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”. - Projekt powstał po to, by uświadomić rozmiar zbrodni pomorskiej 1939 roku, ale również po to, by przywracać należną pamięć o jej ofiarach – wyjaśnia Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BartBart

1 0

Gdyby nie pielgrzymki z Wejherowa to sala byłaby pusta. 15:24, 17.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%