Zamknij

Ubezpieczenie lekowe - jak działa, jakie leki obejmuje?

12:23, 14.01.2019 ?.W Aktualizacja: 08:24, 13.02.2019
Skomentuj

Czy wiesz o tym, jaki jest Twój udział w ponoszeniu koszty za leki, nawet te, objęte refundacją? Czy wiesz, że na zachodzie koszty te są zdecydowanie mniejsze? Czy wiesz, że nie musisz płacić pełnej kwoty, lecz obniżyć sobie ją nawet o 80%?

O tym najczęściej dowiadujemy się dopiero, gdy przyjdzie nam poważnie, przewlekle zachorować – nie chcemy oszczędzać na lekach, ponieważ zdrowie jest najważniejsze, jednak leczenie kosztować może kilkaset złotych miesięcznie, co dla wielu z nas jest zbyt dużym obciążeniem finansowym. W takiej sytuacji warto jest rozwiązać inaczej ten problem, a mianowicie – zakupić ubezpieczenie lekowe.

Nam, jako pacjentom – udział w ponoszeniu kosztów za leki przypada na aż 40% ceny produktu. Musimy mieć świadomość, że ten wskaźnik należy do jednego z najwyższych w całej Europie. To właśnie wysoka cena leków powoduje, że znaczna część z nas (blisko 25% chorych) rezygnuje z zakupu zapisanych lekarstw, część z kolei decyduje się na tańsze zamienniki.

Ubezpieczenie lekowe – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie lekowe jest produktem znanym w wielu krajach Europy, u nas pojawiło się stosunkowo niedawno – dostępne w Polsce jest zaledwie kilku lat.

Pierwszym ubezpieczeniem lekowym w Polsce było ubezpieczenie firmy PZU i na początku stanowiło część ubezpieczenia grupowego dla pracowników. Obecnie pracodawcy oferują ubezpieczenie lekowe jako dodatkowy bonus, podobnie jak pakiet medyczny czy pakiet sportowy. Dlaczego pracodawcom zależy na zakupie ubezpieczenia lekowego?

To proste – dla pracodawcy najważniejszy jest zdrowy i sprawny pracownik, czyli ten, który będąc na zwolnieniu lekarskim wykupi zapisane leki, przeprowadzi całą zaleconą kurację i wróci pełen sił do pracy. W innym przypadku przedłuży zwolnienie lekarskie lub po upływie kilku dni ponownie przejdzie na L4.

Ubezpieczenie lekowe jest zatem wsparciem finansowym, które pozwoli wykupić wszystkie zalecone leki.

Ubezpieczenie lekowe – przykładowa oferta

Ubezpieczeń lekowych mamy na polskim rynku ubezpieczeniowym kilka, do największych należy oferta grupy PZU.

Sprawdzając ubezpieczenie zdrowotne PZU w www.ubezpieczeniaonline.pl, możemy dowiedzieć się, że grupa posiada dwa warianty w ramach polisy PZU w Aptece:

  • Antybiotyk – dofinansowanie na 2700 antybiotyków;
  • Cztery Pory Roku – dofinansowanie na leki związane z dolegliwościami sezonowymi.

Karta grupy PZU honorowana jest na terenie całej Polski, w aż 7000 punktach aptecznych. Alternatywą jest rozliczenie się bezpośrednie z grupą PZU, przedstawiając rachunki poniesione z tytułu zakupu leków, co można dokonać za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

 

Polisa zdrowotna jako alternatywa

Innym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy zainteresowani są ochroną własnego zdrowia, jest zakup ubezpieczenia zdrowotnego.

Jest to produkt, który może częściowo dofinansować nam zakup niezbędnych leków, ponadto może zapewnić dowóz leków do naszego miejsca zamieszkania, co jest dodatkową korzyścią. Zatem ubezpieczenie zdrowotne może być dobrą alternatywą dla ubezpieczenia lekowego.

W ramach polisy zdrowotnej możemy nabyć ochronę od konkretnych poważnych chorób, jak np. nowotwór złośliwy, zawał serca, choroba Parkinsona. Ubezpieczyciel w swojej ofercie przedstawia listę chorób, na wypadek których nas zabezpieczy finansowo. Wsparcie finansowe będzie potrzebne na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji, warto zatem zastanowić się nad taką opcją.

Ponadto ubezpieczenie zdrowotne może zapewnić nam dodatkowe konsultacje u specjalisty celem postawienia prawidłowej diagnozy, wizytę u specjalisty bez kolejek, dostęp do części bardziej kosztownych badań jak np. rezonans magnetyczny, wsparcie psychologiczne czy transport medyczny. To wszystko może być niezwykle pomocne w sytuacji, gdy zdarzy nam się zachorować. Dzięki posiadanemu ubezpieczeniu będziemy mogli bardzo szybko i sprawnie rozpocząć leczenie, które jest niezwykle kluczowe w przypadku poważnych chorób.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%