Zamknij

Pomorskie solidaryzuje się z Francją i Paryżem

15:22, 17.04.2019 źródło: pomorskie.eu Aktualizacja: 07:31, 18.04.2019
Skomentuj www.pixabay.com www.pixabay.com

Do Paryża płynie wsparcie z całego świata. Organizowane są zbiórki pieniędzy na odbudowę katedry. Już teraz zadeklarowano około 750 mln euro wpłat. Głowy państw oferują wsparcie merytoryczne ze strony najlepszych konserwatorów zabytków. Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, wysłał list ze słowami solidarności do ambasadora Francji.

Przypomnijmy. Pożar w najsłynniejszej katedrze Paryża zaczął się w poniedziałek około godz. 19. W akcji gaszenia wzięło udział około 400 strażaków, którzy około 3 nad ranem opanowali pożar, ale dopiero od godz. 10 można było mówić o ugaszeniu.

Zawaliła się charakterystyczna iglica katedry Notre Dame, spłonęło wiele bezcennych dzieł sztuki, jednak strażacy uratowali najcenniejsze zbiory. To między innymi korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne. Pożar przetrwały też obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w katedrze. Niestety straty są ogromne, a koszt odbudowy świątyni to wiele setek milionów euro. Przed katedrą cały czas zbierają się tłumy. Do Paryża z całego świata spływają słowa wsparcia oraz deklaracje pomocy w odbudowie katedry. Już teraz zadeklarowano około 750 mln euro środków na renowację katedry. O pomoc państw Unii Europejskiej zaapelował Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Z Francuzami solidaryzuje się także między innymi Mieczysław Struk. Marszałek województwa pomorskiego napisał w mediach społecznościowych „Dziś solidaryzujemy się z Paryżanami, z Francuzami, ze wszystkimi osobami wstrząśniętymi pożarem Notre Dame – świątyni, zabytku, arcydzieła, świadka historii, naszego europejskiego skarbu. Solidaryzujemy się słowami, gestami, ale także gotowością, by pomóc w odbudowie Katedry. Razem, wspólnie, solidarnie”.

Z kolei w liście marszałka do ambasadora Francji czytamy: „Jestem głęboko przekonany, że wspólnym wysiłkiem Francji, Europy i świata ta bezcenna i symboliczna świątynia zostanie odrestaurowana. Stanowi przecież jeden z najpiękniejszych elementów światowego dziedzictwa kultury. Należy do Paryża i Francji, ale także do każdego z nas, do każdego człowieka, dla którego ważne są piękno, historia i tradycja”.

W maju 2006 roku podobną tragedią został dotknięty średniowieczny kościół św. Katarzyny w Gdańsku. W tym czasie podobnie jak w Paryżu na dachu kościoła były prowadzone prace konserwatorskie. – W obliczu paryskiego dramatu wszystkim Pomorzanom przypomina się z pewnością pożar kościoła św. Katarzyny – mówi Mieczysław Struk. – Wtedy w kilkanaście minut doszczętnie spłonął dach, który po chwili się zawalił. Wszyscy wstrzymaliśmy oddech, by wydarzył się cud. Udało się ocalić najcenniejsze zabytki, kościół nie został zniszczony doszczętnie, ale jego odbudowa trwa nadal – tłumaczy Struk.

W kościele zawalił się dach, częściowo runęła jedna ze ścian, ale szczęśliwie wnętrze ocalało – na stropie budynku zatrzymał się spadających dach. Nie została zniszczona także wieża kościoła wraz z zabytkowym carillionem. Na remont i odbudowę kościoła św. Katarzyny w Gdańsku od 2006 roku zostało przeznaczone już ponad 26 mln zł.

(źródło: pomorskie.eu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%