Zamknij

Czym jest Ethereum? Jak działa kryptowaluta ETH i kto ją stworzył?

08:10, 05.07.2023 . Aktualizacja: 08:18, 05.07.2023
Skomentuj fot. mat. pras. fot. mat. pras.

Ether (ETH) to natywna kryptowaluta łańcucha blokowego Ethereum. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej.

Ether (ETH) to natywna kryptowaluta łańcucha blokowego Ethereum. Jest wykorzystywana jako sposób płatności za dostępne usługi lub aplikacje w ekosystemie Ethereum. 

To również globalna waluta cyfrowa, której każdy może używać do płacenia w Internecie.

Szukasz większej ilości informacji na temat ETH? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Historia ethereum

Ethereum powstało jako potencjalne rozwiązanie niedociągnięć sieci Bitcoin. Zostało zaproponowane w 2013 roku przez Vitalika Buterina. Po wstępnych opiniach na temat koncepcji, Buterin
i zespół założycielski publicznie ogłosili rozwój w 2014 roku. 

fot. mat. pras.

Wkrótce po ogłoszeniu, zespół Ethereum przeprowadził crowdfundingową sprzedaż ETH. Zebrano 18,4 mln USD na rozwój sieci i operacje.

Założyciele zbudowali testową wersję sieci, czyli testnet, w 2015 roku. Prawie miesiąc po, 30 czerwca 2015 r. uruchomili pierwszą wersję sieci głównej Ethereum. W pełni funkcjonalna sieć Ethereum wystartowała w marcu 2016 roku.

Do czego służy ETH?

Ether (ETH) to globalna waluta cyfrowa, która ma taką samą wartość na całym świecie. W przeciwieństwie do banków, transakcje ETH nie obejmują pośredników. Dzięki temu transakcje są szybsze, bezpieczniejsze i bardziej opłacalne. 

Każdy może używać ETH do dokonywania płatności w dowolnym miejscu na świecie. Wiele sklepów internetowych i stacjonarnych akceptuje ETH jako środek płatniczy.

ETH jest również natywną walutą ekosystemu Ethereum. Użytkownicy sieci mogą używać ETH do korzystania z DApps na Ethereum lub płacić za wszelkiego rodzaju usługi w ramach ekosystemu. 

Jest to również jedna z najpopularniejszych kryptowalut wykorzystywanych w sferze zdecentralizowanych finansów DeFi  (nowego systemu finansowego zbudowanego na blockchainie).

Zalety ETH

ETH jest zdecentralizowany. Nie kontroluje go żaden rząd, instytucja finansowa ani podmiot centralny;

  • Właściciele ETH są prawdziwymi właścicielami posiadanych środków, co nie jest prawdą w przypadku tradycyjnych walut. Banki mają kontrolę nad środkami swoich klientów;
  • ETH to globalna waluta peer-to-peer, która jest szybszym, bezpieczniejszym i tańszym środkiem codziennych płatności;
  • Każdy na świecie może używać ETH jako środka przechowywania wartości lub środka płatniczego.

Dowiedz się więcej tutaj: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/ethereum/co-to-ethereum/

Czym są DApps Ethereum?

Ethereum zintegrowało koncepcję inteligentnych kontraktów z blockchainem. Programiści mogą tworzyć inteligentne kontrakty z różnymi funkcjami, które obsługują aplikacje w zdecentralizowanym ekosystemie. Te aplikacje wdrożone na blockchainach nazywane są zdecentralizowanymi aplikacjami lub DApps.

Mogą mieć wszystkie funkcje tradycyjnej aplikacji, ale są oparte na zdecentralizowanej sieci. To oznacza, że po wdrożeniu DApp żaden centralny podmiot nie może kontrolować jej działania. Wszystkie proponowane zmiany muszą zostać przegłosowane przez członków społeczności.

Czym są węzły Ethereum?

Transakcje w Ethereum są uwierzytelniane przez systemy komputerowe rozproszone po całym świecie. Pomagają uwierzytelniać transakcje w zdecentralizowanej sieci. Są nazywane węzłami lub górnikami kryptowalut.

Czym jest Proof-of-Stake?

Sieci blockchain nie polegają na centralnych podmiotach w celu rozliczania transakcji lub rejestrowania danych. Jako alternatywę wykorzystują algorytmy konsensusu. To zdefiniowane kroki zakodowane w łańcuchu bloków, które węzły muszą wykonać, aby zatwierdzić żądane transakcje w sieci.

Proof-of-stake (PoS) jest jednym z takich protokołów konsensusu. Został opracowany jako alternatywa dla pierwszego protokołu konsensusu blockchain, proof-of-work (PoW). W protokole PoS węzły łańcucha bloków stawiają natywny token sieci, aby uzyskać prawa do uwierzytelniania transakcji. W ustalonych odstępach czasu sieć blockchain losowo wybiera zestaw węzłów do zatwierdzania nowych zestawów transakcji.

Zestaw wybranych węzłów wspólnie uwierzytelnia transakcje i dodaje blok transakcji do łańcucha bloków. Następnie blockchain nagradza każdy z węzłów natywną walutą blockchain. Każdy węzeł otrzymuje nagrodę proporcjonalną do kwoty, którą postawił w sieci.

Proof-of-stake łagodzi nieodłączne wady PoW, takie jak brak skalowalności, wysokie koszty operacyjne i bardzo wysokie zużycie energii.

Różnica między Ethereum 1.0 a Ethereum 2.0

Ethereum 1.0 zostało uruchomione w 2015 roku i od tego czasu wykorzystuje protokół konsensusu proof-of-work do działania sieci. Od momentu uruchomienia, jego założyciele dążyli do ostatecznego przejścia sieci Ethereum z protokołu proof-of-work (PoW) na protokół proof-of-stake (PoS).

Główna różnica między Ethereum 1.0 i Ethereum 2.0 polega na tym, że pierwsza z nich wykorzystuje protokół PoW, podczas gdy druga wykorzystuje protokół PoS. 

Ethereum 1.0 może przetwarzać tylko do 15 transakcji na sekundę, a Ethereum 2.0 prawie 100 000 transakcji na sekundę. Ethereum 2.0 będzie wykorzystywać PoS zamiast PoW. To oznacza, że będzie również zużywać znacznie mniej energii elektrycznej do działania.

Ethereum to platforma oparta na łańcuchu bloków, która umożliwia programistom tworzenie dowolnych zdecentralizowanych aplikacji na jednej platformie. Ether (ETH) to cyfrowa waluta, która zasila sieć Ethereum, płacąc za opłaty transakcyjne i inne usługi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%