Zamknij
REKLAMA

Podpisujesz umowę o pracę? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

12:38, 23.04.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Proces rekrutacyjny zwykle kończy się podpisaniem umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To jednak nie koniec starań. Zwróć uwagę na szczegóły zawarte w umowie, a z pewnością unikniesz problemów w przyszłości.

W Polsce warunki zatrudnienia pracowników na umowę o pracę regulowane są Kodeksem Pracy. Kodeks ten stanowi, że warunki pracy mogą nieznacznie odbiegać od ustalonych norm, muszą być wówczas ustalone za zgodą pracownika i nie mogą działać na jego szkodę.

Jakie informacje powinna zawierać umowa o pracę?

W podpisywanej umowie powinny się znaleźć najważniejsze dane stron ją zawierających oraz wiele innych szczegółów. Są to następujące informacje:

  • zakres obowiązków;
  • miejsce wykonywania powierzonej pracy;
  • wynagrodzenie za pracę;
  • dzienny wymiar czasu pracy;
  • termin rozpoczęcia pracy;
  • warunki rozwiązania umowy.

Powyższe elementy to jedynie minimum, jakie powinno znaleźć się w prawidłowo skonstruowanej umowie o pracę. Dodatkowo musi tam być zamieszczona informacja o wysokości wynagrodzenia oraz o tym, czy jest to kwota brutto, czy netto. Jest to bardzo istotne dla osób, nieznających wysokości składek oraz podatku, który musi opłacać pracodawca. Przykładowo, gdy otrzymujemy umowę, w której jest mowa o 4 700 zł brutto, powinniśmy mieć świadomość, że co miesiąc otrzymamy na konto jedynie kwotę 2800 netto.

Rodzaj umowy

W pierwszej kolejności poprośmy o zapisanie w umowie informacji o rodzaju zatrudnienia. To bardzo istotne. Istnieje bowiem kilka rodzai umów o pracę. Śród nich:

  • umowa o pracę na czas określony;
  • umowa o pracę na czas nieokreślony;
  • umowa o pracę na okres próbny;
  • umowa o pracę na czas jej wykonywania.

Bez tej informacji można uznać, że podpisana umowa jest nieważna. Jeśli podpisujemy umowę na czas określony lub na okres próbny, to ustalmy jak długo ma ona trwać. Należy zamieścić w umowie informację dotyczącą dokładnego dnia jej rozpoczęcia i dnia jej zakończenia.

Jeśli podpisujemy umowę na czas wykonywania jakiejś konkretnej pracy, zadbajmy o to, aby zadanie, które mamy w tym czasie wykonać zostało dokładnie opisane. Ułatwi to w późniejszym okresie określenie dokładnego dnia rozwiązania stosunku pracy.

Wynagrodzenie

Należy dopilnować, aby należne nam wynagrodzenie było równe przynajmniej minimalnej pensji krajowej. Od początku 2018 roku wynosi ono 2 100 zł brutto. Nie warto umawiać się na pozaumowną wypłatę wynagrodzenia wyższego niż to zapisane w umowie. Jest to sposób, w jaki pracodawcy chcą zaoszczędzić. Rzadko jednak trzymają się obietnic i zwykle już po pierwszym potknięciu pracownika wypłacają jedynie kwotę zawartą w umowie. Niektóre umowy zawierają informację o podziale wynagrodzenia na podstawowe oraz uznaniowe. Od wysokości tego pierwszego uzależniona jest wysokość składek. Jeśli jest ono niskie i dla nas niezadowalające, dopilnujmy, aby kwoty i zasady przyznawania premii zostały jasno określone.

Wszystkie elementy umowy o pracę powinny być zgodne z ustaleniami, o których była mowa na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca może zlecać swoim pracownikom jedynie zadania, do których wykonywania zostali oni zatrudnieni i o których jest mowa w umowie.

(artykuł sponsorowany)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (3)

BasiaBasia

0 0

zakres obowiązków i sposób rozwiązania umowy są uwzględniane w innych dokumentach niż umowa o pracę takich jak "Zakres obowiązków" i "informacja do umowy o pracę" 10:41, 25.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BelleBelle

0 0

Unless your first visit is an emergency, we'll then start your own cleaning.
himalaya garcinia side effects Thousands of internet sites give you sensual articles, in nearly all
cases cheaper compared to well known neighborhood exceptional stores. 20:50, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Luna Trim FitnessLuna Trim Fitness

0 0

Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting
a new initiative in a community in the same niche.

Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job! http://[email protected]/info.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Flunatrimdiet.net%2F%3ELuna+Trim+Fitness%3C%2Fa%3E 10:59, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone