Zamknij

Przyznano rumskie „Skrzydła Kultury"

12:00, 23.11.2024 Aktualizacja: 08:25, 25.11.2024
Skomentuj fot. UM Rumia fot. UM Rumia

„Skrzydła Kultury" to prestiżowa nagroda w Dziedzinie Kultury, która jest przyznawana co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 roku.

W tegorocznej edycji kapituła konkursowa doceniła wyróżniających się nastoletnich artystów (kategoria Młody talent), stowarzyszenia i dorosłych rumian mających na swoich kontach szczególne dokonania w zakresie teatru, muzyki czy malarstwa (kategoria Nagroda artystyczna), a także społeczników upowszechniających kulturę (kategoria Animator kultury). Jury nie zapomniało również o tych, którzy poprzez swoją działalność sprawiają, że Rumia staje się bardziej rozpoznawalna w świecie kultury (kategoria Kultura bez granic). W gronie laureatów nie zabrakło także osób i firm wspierających przedsięwzięcia kulturalne (kategoria Mecenas kultury) oraz rumian, którzy podczas swojej wieloletniej działalności odnieśli znaczące sukcesy (kategoria Całokształt działalności).

fot. UM Rumia

Nominacji mógł dokonać każdy, wypełniając jednostronicowy wniosek, natomiast nagrody na podstawie zgłoszeń przyznała kapituła konkursowa złożona z samorządowców, dyrektorów miejskich jednostek oraz związanych z Rumią artystów. Przewodniczącym obrad był pełnomocnik burmistrza do spraw społecznych Piotr Wittbrodt, a członkami komisji: dyrektor MDK-u Michał Gaj, dyrektor miejskiej biblioteki Dariusz Rybacki, dyrektor MOSiR-u Jolanta Król, miejska radna Lucyna Miotk, artystka rzeźbiarka Lucyna Kujawa oraz dyrygent i wokalista Krzysztof Brzozowski.

Laureatom „Skrzydeł Kultury” przyznawano nagrody w postaci finansowej i rzeczowej oraz unikatowa statuetki, która powstały w pracowni trójmiejskich artystów – Lucyny Kujawy i Piotra Boronia. Rzeźba swoim kształtem nawiązuje do rozwoju, kulturalnych uniesień, ale i do lotniska będącego wyjątkowym rozdziałem, liczącej już 800 lat, historii Rumi.

Nagrody główne:

  • Nadia Torbiak (Młody talent) – uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Rumi. Jako solistka występowała m.in. podczas Koncertu Muzyki Filmowej organizowanego z okazji 800-lecia Rumi. Zdobywczyni nagród indywidualnych w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.
  • Jolanta Kitowska (Nagroda artystyczna) – wszechstronna artystka: maluje i tańczy. Działa w Stowarzyszeniu Artystów „Pasjonat”. Współautorka projektu „Rumski plener malarski”. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Brała udział w plenerach organizowanych w wielu polskich i europejskich miastach.
  • Irena Gaj (Animator kultury) – od ponad 30 lat menedżerka Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Za swoją pracę i społeczne zaangażowanie otrzymała m.in. nagrodę Lecha Bądkowskiego, medal „Zasłużona dla kombatantów” oraz nagrodę burmistrza za zasługi dla miasta, nadaną z okazji obchodów 800-lecia Rumi.
  • Jan Sikora (Kultura bez granic) – architekt wnętrz, autor projektów realizowanych w przestrzeni publicznej i prywatnej. Z pasją tworzy obiekty, takie jak Stacja Kultura. Prowadzi autorską pracownię Sikora Wnętrza, współpracując m.in. z Warner Bros. Discovery, dla którego stworzył studio Dzień Dobry TVN.
  • Daniel Ptach (Mecenas kultury) – pomysłodawca i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej imienia księdza Stanisława Ormińskiego. Propagator kultury, angażował się między innymi w obchody 800-lecia Rumi.
  • Teresa Kaleta (Całokształt działalności) – od ponad 50 lat angażuje się w krzewienie kultury muzycznej. Społeczniczka dbająca o każdego członka Stowarzyszenia Zespołu Śpiewaczego św. Cecylia. Przeszła wszystkie szczeble, by ostatecznie objąć stanowisko prezesa chóru. Inicjatorka i organizatorka zagranicznych wyjazdów i koncertów promujących kulturę chóralną w Rumi. Laureatka licznych nagród.

Natomiast nagrody za nominację, czyli „Pióra Kultury”, powędrowały w ręce: Alicji Kałędkiewicz (Młody talent), Anieli Maszoty (Młody talent), Evy Varabei (Młody talent), Krystyny Włodkowskiej (Nagroda artystyczna), Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat” (Nagroda artystyczna), Parafialnej Orkiestry Dętej przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych (Nagroda artystyczna), Piotra Lewickiego (Nagroda artystyczna), Beaty Awsiukiewicz (Animator kultury), Marii Sułkowskiej (Animator kultury), Eweliny Jurczak (Animator kultury), Karola Hilli (Kultura bez granic), ks. prałata Tadeusza Guta (Kultura bez granic) oraz Wojciecha Miotkego (Mecenas kultury).

O oprawę muzyczną gali zadbała Ewelina Jurczak z zespołem. Po części oficjalnej odbył się bankiet z udziałem nagrodzonych, samorządowców oraz gości.

(Monika Fischer / UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%