Kiedy umówić się na wizytę do ginekologa?
Badania okolic intymnych powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Osoby szczególnie narażone na wystąpienie raka szyjki macicy (szczególnie te zarażone wirusem HPV typu 16 i 18) muszą częściej korzystać z badań kontrolnych (przynajmniej dwa razy w roku). Panie, które już nie miesiączkują również powinny się regularnie badać, bo nadal są narażone na choroby. Pierwsze badanie ginekologiczne powinno odbyć się przed rozpoczęciem współżycia lub około dwudziestego roku życia dla kobiet, które nie mają partnerów seksualnych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (pieczenie, świąt, upławy, plamienia, zbyt długie cykle, bardzo bolesne miesiączki i obfite krwawienia) należy jak najszybciej wybrać się do ginekologa. W takim wypadku lekarza zleci dodatkowe badania i przepisze leki, które pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości.
Standardowe badania podczas wizyty u ginekologa to cytologia, USG ginekologiczne, USG piersi oraz badanie palpacyjne piesi oraz pochwy. Aby wyniki były najbardziej miarodajne, zaleca się planowanie wizyt w pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. To najlepszy czas na pobranie rozmazu do cytologii oraz USG narządów rodnych. Jeśli ginekolog zauważy coś niepokojącego, w tym czasie można również przeprowadzić kolposkopie.
Badanie ginekologiczne krok po kroku
Młode kobiety często zastanawiają się jak przebiega wizyta u ginekologa, obawiają się bólu i zażenowania. Wszystko to co nowe i nieznane wywołuje lęk. Dlatego warto dowiedzieć się jak przebiega taka standardowa wizyta kontrolna u ginekologa.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie się do wizyty w domu. Dobrze jest sobie przypomnieć wszystkie nietypowe fakty dotyczące swojego cyklu miesiączkowego oraz daty swojej pierwszej i ostatniej miesiączki. Przed badaniem należy się wypróżnić i podmyć z wierzchu. Bardzo ważne jest aby nie wypłukiwać wydzieliny z ujścia pochwy (może być potrzebna do badania) ani nie używać przed wizytą żadnych dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej.
Krok drugi to wywiad. Odbywa się już w gabinecie lekarskim i bezpośrednio poprzedza badanie na fotelu ginekologicznym. Bardzo często pacjentki dostają w poczekalni do wypełnienia ankietę dotyczącą ich stanu zdrowia. Najczęstsze pytania to te o datę ostatniej miesiączki, długość i regularność cykli, przebyte choroby i urazy, uczulenia, schorzenia występujące w rodzinie, stosowane leki, współżycie i metody antykoncepcyjne. Podczas wywiadu warto zadawać lekarzowi pytania i dopytywać o wszystko co wydaje się niejasne.
Kolejny krok to już samo badanie. W dyskretnej przebieralni należy rozebrać się od pasa w dół, a następnie usiąść na fotelu ginekologicznym. Wiele kobiet na czas wizyty u ginekologa zakłada spódnice lub sukienki żeby czuć się pewniej. Wiele gabinetów oferuje również jednorazowe narzutki, tak aby pacjentka czuła się bardziej komfortowo. Lekarz najpierw ogląda zewnętrzne części narządów rodnych, a potem wprowadza do pochwy wziernik, który rozchyla ścianki pochwy. Pozwala to na skontrolowanie stanu pochwy i zauważenie ewentualnych nieprawidłowości w jej wyglądzie. Założenie wziernika bywa nieprzyjemne lub bolesne, na szczęście trwa tylko chwilę. Następne jest badanie palpacyjne. Lekarz wsuwa palce jednej ręki do pochwy, a drugą dociska do dolnej części brzucha. Tym sposobem można sprawdzić jak sklepiona jest pochwa, jaka jest jej wielkość, położenie i faktura. To badanie jest bezbolesne. Następny krok to pobranie rozmazu z pochwy i macicy. To podstawa do wykonania badania cytologicznego. Uzupełnieniem całej wizyty jest badanie USG wykonywane zwykle za pomocą głowicy dopochwowej. Ostatnie jest badanie piersi. Przed badaniem kobieta ubiera się od pasa w dół i tym razem zdejmuje górną część garderoby. Lekarz dotykiem sprawdza czy na piersiach nie pojawiły się jakieś niepożądane zgrubienia, a potem powtarza tę procedurę za pomocą USG.
Ginekolog w Gdańsku – jak wybrać specjalistę?
Wybierając ginekologa warto kierować się polecaniami i informacjami przekazywanymi drogą pantoflową. Dobrze jest zapytać bliskie kobiety (ciotki, mamy, przyjaciółki), gdzie chodzą na badania kontrolne i czy są zadowolone z wizyt. Istnieją również inne kryteria wyboru odpowiedniego lekarza. Bardzo wiele pań z całej Polski preferuje wizyty u kobiety ginekologa, która lepiej zrozumie i doradzi niż mężczyzna ginekolog. Gdańsk pod tym względem nie odbiega od reszty Polski. W samym mieście znajduje się wiele gabinetów prowadzonych przez doświadczone lekarki, do których można umówić się na wizytę kontrolną (jedną z bardzo polecanych jest http://katarzynalenckowska.ginweb.pl/