Zamknij
REKLAMA

OPEC: prąd, ciepło i edukacja

09:01, 14.05.2018 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Skąd się bierze prąd? W jaki sposób dostarczane jest ciepło do naszych domów? Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedzi ci, którzy odwiedzili elektrociepłownię Nanice w Wejherowie.

Jak co roku Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zorganizowało Dzień Otwarty elektrociepłowni, podczas którego można była zwiedzić obiekt i zapoznać się z wieloma ciekawostkami.

Przedsiębiorstwo już 5. raz uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Unijnych. W programie znalazła się prezentacja multimedialna na temat firmy oraz produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie kogeneracji, a także zwiedzanie zakładu energetyki cieplnej pod opieką specjalistów z OPEC. Ponadto dla najmłodszych zorganizowano konkursy z nagrodami.

- Podczas Dnia Otwartego chcemy odwiedzającym nas pokazać, że energia elektryczna pozyskiwana z silnika gazowego jest bezpieczna i ekologiczna – wyjaśnia Łukasz Koss, dyrektor eksploatacji OPEC Gdynia. - Jednym z najważniejszych dla nas celów jest edukowanie społeczeństwa, mówienie o tym, co możemy zrobić dzięki technologii, którą dysponujemy.

Projekt budowy i modernizacji elektrociepłowni w Nanicach uzyskał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości ponad 7 mln zł (co stanowi 40 proc. wartości inwestycji), a całkowite nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 20 mln PLN. Celem projektu było zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Wejherowa. Cel został osiągnięty - w 2012 roku emisja pyłów w Nanicach wynosiła 78,92 ton na rok, zaś w roku 2017 było to tylko 6,65 ton na rok. Oznacza to prawie 12 razy mniej pyłów w mieście.

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA