Zamknij
REKLAMA

Zjednoczeni w ciszy po tragicznej śmierci prezydenta

11:34, 15.01.2019 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Ogromny, wielotysięczny tłum, znicze w rękach i przejmująca cisza – w centrum Gdańska zorganizowano Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy.

Początkowo spontanicznie zwołany więc miał być wyrazem sprzeciwu przeciwko przemocy i nienawiści oraz okazaniem solidarności z przebywającym w szpitalu w krytycznym stanie Pawłem Adamowiczem. W poniedziałek, 14 stycznia, po południu całą Polskę obiegła tragiczna informacja o tym, że prezydent Gdańska zmarł w szpitalu. Wieczorny więc zmienił się więc w pożegnanie polityka.

Ile osób uczestniczyło w wiecu – trudno policzyć. Ale mówi się nawet o dziesiątkach tysięcy. Wśród uczestników można było spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich opcji politycznych, wyrażających najrozmaitsze poglądy, zarówno tych, którzy byli zwolennikami Adamowicza, jak i tych, którzy krytykowali jego działania jako prezydenta miasta. Tego dnia o godz. 18.00 podziały przestały istnieć – tragedia, jaka wydarzyła się dzień wcześniej, zjednoczyła wszystkich.

Wielotysięczny tłum, zgromadzony w okolicy pomnika Neptuna, na Długim Targu, ul. Długiej oraz bocznych uliczkach, ze zniczami w rękach, stał w przejmującej ciszy. Tak oddali hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi. Nad głowami zebranych powiewają flagi Gdańska, Polski i Unii Europejskiej, przepasane czarnymi wstążkami na znak żałoby. Niektórzy przynieśli białe róże z czarnymi wstążkami.

Następnie zebrani usłyszeli ostatnie słowa Pawła Adamowicza, które powiedział zanim został zaatakowany przez nożownika. Następnie głos zabrali: Radomir Szumełda, lider pomorskiego KOD, Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska, a także Donald Tusk.

Łzy w oczach wielu osób wywołało wykonanie przez solistę znanego utworu „The sound of silence”, po czym zebrany tłum zaczął skandować: „Dziękujemy!”. Na koniec zebrani odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i pozostawili znicze przed Dworem Artusa oraz Ratuszem Głównomiejskim.

Na więc przybyło nie tylko wielu gdańszczan, mieszkańców z całego Pomorza, ale też przedstawiciele samorządów (m.in. z powiatu wejherowskiego).

Kolejny więc zorganizowany zostanie dziś – we wtorek - o godz. 18.00 przed gdańskim urzędem miasta.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (1)

.... ....

3 1

Wielka tragedia dla rodziny, Wielka tragedia dla Gdańska...
Szkoda, że jednoczymy się tylko w takich okolicznościach i pozwalamy politykom nas skłócać. Ich jest tylko garstka w porównaniu z nami. Nie oddawajmy kraju w ich ręce. Marsz powinien być skierowany też przeciw nienawiści jaką karmią nas te szuje z Wiejskiej.... To oni są winni tej tragedii 14:59, 15.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone