Zamknij
REKLAMA

Stacje transformatorowe zyskały nowe "życie" [ZDJĘCIA]

09:22, 12.08.2019 | A.W
Skomentuj
REKLAMA

Stacje transformatorowe w Wejherowie zostały przyozdobione kaszubskimi wzorami. Zaniedbane obiekty zyskały nowy blask w ramach akcji „Stolemy Energii”, która zainicjowana została przez Straż Miejską i Wejherowskie Centrum Kultury.

W sumie w ramach przedsięwzięcia odmalowano dziesięć stacji transformatorowych, które zyskały nowe „życie” między innymi dzięki zaangażowaniu studentów ASP. Artystów przy pracy wejherowianie mogli podziwiać w różnych częściach miasta.

- Mieszkańcy przyjęli ten projekt niezwykle entuzjastycznie, czemu dali wyraz zarówno w kontakcie bezpośrednim z artystami, jak i w mediach społecznościowych – zapewnia Karol Formela z Wejherowskiego Centrum Kultury. - Artyści mogli liczyć nie tylko na miłe słowa, ale byli częstokroć otaczani wręcz opieką przez mieszkańców, częstowano ich kawą, ciastem i innymi pysznościami. Powstającym pracom towarzyszyły długie rozmowy o sztuce ulicznej oraz o tym, jak Wejherowo rozwija się i pięknieje.

Przypominamy, że z inicjatywą odnowienia zniszczonych przez wandali obiektów wystąpili wejherowscy strażnicy miejscy. Liczyli nie tylko na poprawę wizerunku Wejherowa, ale i ograniczenie przypadków wandalizmu.

- Większość trafostacji posiadała różnego rodzaju malunki, napisy, a niekiedy i wulgaryzmy, przez co stawały się one obiektami pogarszającymi ogólną estetykę danego obszaru osiedla czy dzielnicy – wyjaśnia Jarosław Walczykowski ze Straży Miejskiej w Wejherowie. - Jak pokazują przykłady stacji trafo na Os. Przyjaźni i ul. Sikorskiego w Wejherowie umieszczenie na ich elewacjach murali praktycznie wyeliminowało problem ich dewastacji. Dodatkowo wykonanie na tych obiektach elementów artystycznych odnoszących się do kultury czy społeczności kaszubskiej, może znacząco wpłynąć na wizerunek zarówno poszczególnych osiedli, dzielnic, jak i całego miasta – dodaje.

Zaproszono dziesięciu artystów z Pomorza i okolic, aby zaprojektowali nowy wizerunek wejherowskich trafostacji. Efekt był tak zachwycający, że postanowiono wcielić te projekty w życie i dlatego w ostatnim czasie mogliśmy obserwować artystów przy pracy.

- Z pewnością duży wpływ na to, że Stolemy skradły mieszkańcom serca, ma fakt, że artyści mieli za zadanie poszukiwać inspiracji w kaszubskich wzorach. Bardzo zaskoczyła nas mnogość spojrzeń na nasz, niezwykle charakterystyczny haft i to, jak różne artyści znaleźli sposoby jego wykorzystania – wyjaśnia Karol Formela. - Dla nas to olbrzymia satysfakcja, że mamy w to swój wkład. Satysfakcja jest tym większa, że widoczny, wyjątkowy styl każdego z zaproszonych przez nas artystów uczynił trafostacje unikatowymi dziełami sztuki.

Akcję „Stolemy Energii” Wejherowskie Centrum Kultury zrealizowało we współpracy z Urzędem Miasta oraz w porozumieniu z firmą Energa Operator S.A.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

wejherrowejherro

0 0

Super akcja! fajnie jak na ulicach jest trochę pięknego rękodzieła :) zawsze czyni to nas odrobinę bliżej sztuki :) dziękujemy za to bo miło się idzie przez miasto i na nie patrzy ! 10:11, 13.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA