Zamknij
REKLAMA

Rozbudowa szkoły wkracza w decydującą fazę

14:58, 10.09.2019 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Kamień węgielny wmurowany! Niepubliczna Szkołą Rzemiosła w Wejherowie już za kilka miesięcy znacznie się powiększy. Trwa budowa całkowicie nowego obiektu, w którym uczniowie będą uczyć się zawodów w praktyce, na najnowocześniejszych urządzeniach i maszynach.

O tym, że Niepubliczna Szkołą Rzemiosła w Wejherowie będzie rozbudowywana, pisaliśmy już kilkakrotnie. Powiatowy cech zrzeszający rzemieślników i przedsiębiorców pozyskał z Unii Europejskiej środki finansowe na ten cel. Obecnie inwestycja jest w trakcie realizacji, stawiane są mury budynku, a we wtorek 10 września zorganizowano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

- To ogromny, można powiedzieć że obecnie najważniejszy, krok w kierunku realizacji tej inwestycji – powiedział podczas uroczystości Brunon Gajewski, Prezes i Starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Związku Pracodawców. - To, że dziś powstaje ten budynek, jest dla mnie ogromną satysfakcją. Ale trzeba pamiętać, że to przede wszystkim sukces młodzieży – bo to przecież właśnie młodzi ludzie będą tu uczyć się zawodów. Tu, czyli w naszej wspaniałej Szkole Rzemiosła! Powiększenie tej szkoły było możliwe dzięki życzliwym ludziom i doskonałej współpracy z marszałkiem województwa i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego. Wszyscy nas wspierali, a zatem to nasz wspólny sukces.

Wiele osób podkreśla, że to, co udało się Prezesowi Cechu, to ewenement na skalę europejską. Przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze – bo jest to realne połączenie edukacji i przedsiębiorczości. Tu będą szkolić się przyszli pracownicy konkretnych firm, w których później będą mogli się zatrudnić; edukacja będzie więc ściśle dostosowana do potrzeb rynku pracy. Po drugie – bo jednemu, prywatnemu podmiotowi udało się pozyskać tak ogromną dotację (10 milionów złotych) ze środków unijnych.

Projekt „Wzorcowe szkolenie zawodowe” jest nastawiony na poszerzenie oferty kształcenia zawodowego, odpowiadającego zapotrzebowaniu przedsiębiorców o największym potencjale w naszym regionie. Dzięki temu zwiększą się szanse uczniów NSR na znalezienie zatrudnienia w branży meblarskiej i budowlanej. W nowym budynku dydaktycznym szkoły, wyposażonym w najnowsze technologie, uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, m.in. w zakresie programowania i obsługi obrabiarek CNC, rysunku technicznego, podstaw kosztorysowania, technologii energetycznych i energooszczędnych.

Dotację Cech uzyskał już w 2016 roku. Niezbędne i zarazem czasochłonne procedury sprawiły, że sama budowa rozpoczęła się później. Obecnie prace budowlane idą niemal zgodnie z planem, jest tylko niewielkie opóźnienie wynikające z procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Jak podkreśla przedstawiciel wykonawcy, budowa tego obiektu nie jest dla przedsiębiorstwa budowlanego jakimś nadzwyczajnym wyzwaniem.

- Mamy doświadczenie, więc jest to po prostu kolejna z naszych realizacji – wyjaśnia Mariusz Gustowski, właściciel firmy Woj-Mar, która jest wykonawcą inwestycji. - Obecnie prace idą pełną parą, niewielkie opóźnienie powinniśmy nadrobić i jestem przekonany, że inwestycję zamkniemy w wyznaczonym terminie. Będzie to obiekt o powierzchni 1,6 tys. m kw., trzykondygnacyjny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę. Dodam, że współpraca z Cechem Rzemiosł w Wejherowie od samego początku układa\ się znakomicie.

We wtorek, 10 września, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. W mury budynku włożono kapsułę z aktem erekcyjnym. Do kapsuły zostały włożone także foldery promocyjne szkoły oraz najnowsze wydanie naszej gazety – GWE24.pl, Expressu Powiatu Wejherowskiego.

W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości, a wśród nich m.in.: Gabriela Lisius, starosta wejherowski, Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Urzędu Marszałkowskiego, Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo oraz przedstawiciele wielu innych instytucji i firm.

- Ogromnie się cieszę, że w powiecie wejherowskim funkcjonuje ta szkoła, która kształci zawodowo – powiedziała Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Dziś wmurowaliśmy kamień węgielny pod kolejny obiekt, w którym będą się uczyć młodzi ludzie. A wszystko to dzięki temu, że w województwie pomorskim realizowany jest projekt systemowy kształcenia zawodowego. Dzięki wspólnej inicjatywie możemy te pracownie i obiekty budować. Nasz powiat wyróżnia się w kontekście nauczania zawodowego, ponieważ na 8,1 tys. uczniów (uczęszczających do wszystkich szkół, dla których powiat wejherowski jest organem prowadzącym) niemal 5 tys. uczy się właśnie w szkołach zawodowych. To ponad 60 proc.! Warto dodać, że kształcimy w aż 88 zawodach. Oferta, którą proponuje Cech, znakomicie się wpisują w tę całą strategię szkolnictwa zawodowego.

Zakończenie budowy nowego obiektu przy Powiatowym Cechu Rzemiosł, planowane jest na koniec kwietnia przyszłego roku.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

bognabogna

1 0

Rozbudowują ,remontują.Tylko śmierdziela SKŁADNICE WĘGLA z Redy przenoszą na nasz piękny kanał w obszarze Cementowni.Kto na to wydał pozwolenie,jest bezdusznym szkodnikiem przestrzeni przyrody w tym terenie.Blisko domów prywatnych,już nie mówiąc o mieszkańcach domu komunalnego ,który jest usytuowany za murem Cementowni.No ale to tylko mieszkańcy mieszkań komunalnych,a nie elity Wejherowa.,/Prezydenta czy Starościny/.
Ludzie z Redy z tym walczyli i się pozbyli,śmierdzącej Składnicy Węgla. Nasze władze na to jak na lato,co tam woda w kanale.Takie mówienie,że wodę będą badać i co jak coś będzie nie tak, kto o tym będzie wiedział.Skandal,robić w gniazdo swojego środowiska.Nie ma co władza pewnie skorzystała na podatku od nieruchomości , a mieszkańcy pył będą wdychać.Słów brak na taki skandal. 10:47, 16.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pikipiki

0 1

Szaman w jakim celu tam jest ?Dołożył się do tego ?Nieeee,oni patrzą już gdzie umocują swoich tzw katechetów aby doić państwo . 22:22, 23.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone