Zamknij
REKLAMA

Ponad 4 mln zł na walkę z cukrzycą w regionie

15:17, 09.10.2019 | źródło: UMWP
Skomentuj
REKLAMA

Ankieta ryzyka, doustny test obciążenie glukozą (OGTT), konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem oraz fizjoterapeutą - to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2, który realizowany będzie przez Szpitale Pomorskie do końca grudnia 2022 roku, a jego wartość to prawie 4,4 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego prezes Szpitali Pomorskich, Jolanta Sobierańska-Grenda, i wicemarszałek Wiesław Byczkowski oraz członkini zarządu województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska, podpisali umowę na dofinansowanie programu profilaktyki cukrzycy. Partnerem przedsięwzięcia jest Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice.

W ramach projektu u 10 tys. osób aktywnych zawodowo mieszkańców Pomorza z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, czyli w wieku 35-64 lat zostanie przeprowadzone badanie OGTT (doustny test obciążenie glukozą – przyp. red.). W grupie tej jest 5,5 tys. kobiet i 4,5 tys. mężczyzn.

– Zależało nam na tym, aby pacjenci nie musieli jeździć do Trójmiasta, ale mogli skorzystać z programu niedaleko miejsca zamieszkania – tłumaczyła prezes Szpitali Pomorskich, Jolanta Sobierańska-Grenda

Prawie dwa tys. osób spotka się z lekarzem i pielęgniarką. Pacjenci skorzystają ze spotkań grupowych i indywidualnych, m.in. z dietetykiem i fizjoterapeutą. Będzie też prowadzona kampania informacyjno-edukacyjna. Zostaną m.in. opracowane specjalne materiały edukacyjne i szkoleniowe. Nadto powstanie platforma multimedialna oraz aplikacja dla uczestników projektu.

– Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca jest często powiązana z otyłością, złą dietą, siedzącym trybem życia, a także wynika z obciążeń genetycznych – mówiła członkini zarządu województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska. – W realizowanym przez nas programie chodzi głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, tak, aby wesprzeć osoby znajdujące się w grupie ryzyka – dodała Kapała-Sokalska.

Umowa ze Szpitalami Podmorskimi opiewa na kwotę prawie 4,4 mln zł, w tym ponad 4,1 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a prawie 220 tys. zł stanowi wkład własny.

– Co łatwo policzyć, w przeliczeniu na jednego uczestnika programu przypada prawie 440 zł – dodał wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski.

Cały program profilaktyczny opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Chodzi głównie o wzrost wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe.

(źródło: UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA