Zamknij
REKLAMA

Obchody Dnia Niepodległości. Sprawdź, gdzie i kiedy

17:06, 10.11.2019 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 11 listopada, będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia zaplanowano wiele wydarzeń.

Wejherowo

Starosta wejherowski Gabriela Lisius i prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zapraszają 11 listopada mieszkańców Wejherowa na obchody Dnia Niepodległości w Wejherowie. Tego dnia w mieście odbędzie się szereg wydarzeń patriotycznych. Obchody rozpocznie o godz. 10 Niepodległościowy Marsz Nordic Walking, który wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza.

- Po mszy św. o godz. 11 w kościele pw. Trójcy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny, w samo południe wykonane zostanie na Placu Jakuba Wejhera pamiątkowe zdjęcie i wspólnie odśpiewamy Hymn Polski – zachęcają organizatorzy. - Głównym punktem uroczystości będzie biało-czerwona parada niepodległościowa, która wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza do Parku Miejskiego w Wejherowie, gdzie ok. 13 rozpocznie się wspólne świętowanie. O godz. 18 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbędzie się VI Maraton Pieśni Patriotycznej.

Rumia

Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w poniedziałek w Rumi odbędzie się niepodległościowa parada połączona z rodzinnym festynem. Wśród atrakcji wymienić można czołg powstańczy i samochody pancerne z Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz patriotyczny koncert.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rumi rozpoczną się od składania kwiatów, mszy świętej i przemarszu, a skończą na rodzinnym festynie wojskowym. Kulturalną odsłoną wydarzenia będzie uroczysty koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia i Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego.

Szczegółowy program obchodów z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:

godz. 12:30 – składanie kwiatów przy pomniku Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego, godz. 13:15 – formowanie oficjalnej kolumny przemarszu na ul. Piłsudskiego, godz. 14:05 – rozpoczęcie przemarszu, godz. 14:50 – zakończenie przemarszu, godz. 15:00-17.00 – festyn rodzinny, godz. 16:30 – koncert patriotyczny (hala MOSiR).

Reda

Reda 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę będzie świętować radośnie i uroczyście.

- Rozpoczynamy, jak co roku, uroczystą mszą świętą w najstarszym redzkim kościele przy ul. Gdańskiej, którą uświetni koncert Miejskiego Chóru Kameralnego – mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. – Po mszy złożymy kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Redy.

Następnie wszyscy chętni zostaną zaproszeni pod siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie w południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zostanie odśpiewany hymn Polski.

- „Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, stwarzające możliwość wspólnego zaśpiewania hymnu przez każdego Polaka, w różnych miejscach w kraju i na świecie – mówi Łukasz Kamiński, zastępca burmistrza Redy. - W akcji tej, zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w stulecie odzyskania niepodległości wzięło udział prawie tysiąc podmiotów na sześciu kontynentach. W tym roku też śpiewamy.

Kolejnym, bardzo ważnym punktem redzkich obchodów jest odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80. rocznicę śmierci Lucjana Kellasa i Franciszka Talaśki, założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Redzie, którzy w dniu 11 listopada 1939 roku zostali zamordowani w Lasach Piaśnickich. Po części oficjalnej burmistrz Krzysztof Krzemiński zaprasza na tradycyjną grochówkę i rogale marcińskie. Artystycznie czas umilą występy młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

majkmajk

4 5

Msza ,msza,msza - po co to komu ? Polska to Polska ,a nie państwo wyznaniowe . 18:38, 10.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CarlosCarlos

5 4

są tacy, którzy tego potrzebują
a ciebie nikt nie zmusza, nie musisz w tym uczestniczyć 22:05, 10.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA