Zamknij

Młodzi Polacy i Niemcy poznawali trudną historię

08:12, 21.11.2019 źródło: UM Wejherowo Aktualizacja: 09:48, 21.11.2019
Skomentuj

Przez kilka dni gościła w Wejherowie młodzież niemieckiego Arnold-Gymnasium z Neustadt koło Coburga w ramach kontynuacji projektu polsko-niemieckiego „Zachować pamięć”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium, Domem Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku oraz Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo- Wychowawczych w Wejherowie i był kontynuacją majowego spotkania młodzieży w Niemczech.

Celem projektu było skonfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny wiatowej, szczególnie w wymiarze polsko-niemieckim. Organizatorom projektu zależało nam na tym, by wzmocnić w młodych ludziach zrozumienie i przekonanie, że można się uczyć z przeszłości, aby stworzyć lepszą i bardziej pokojową teraźniejszość.

By zająć się tak trudnym tematem uczestnicy na początku projektu podejmowali szereg aktywności, aby poznać swoją kulturę, język i codzienne życie swoich kolegów i koleżanek z wymiany (pomocnym tutaj jest fakt, że większość uczestników II części projektu już się poznała w maju). Temu miały służyć codzienne animacje językowe i gry integracyjne, dlatego też młodzież w grupach niemiecko-polskich zmierzyła się z grą miejską po Gdańsku.

Kolejne dni upływały na warsztatach i wizytach w miejscach pamięci narodowej. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie oraz Wejherowo i Lasy Piaśnickie. Pobyt w tych miejscach sprawił, że historia stała się bardziej namacalna dla młodzieży, pomógł też przetworzyć i wyrazić emocje zebrane w ciągu tygodnia projektu. Podczas projektu nie zabrakło również dobrej zabawy, m.in. w redzkim aquaparku.

Odbyło się również spotkanie z włodarzami powiatu wejherowskiego, w którym brała udział nie tylko lokalna telewizja, a również ekipa filmowa z TV bawarskiej, zbierająca materiał na reportaż o Europie. Projekt, którego koordynatorką jest wicedyrektor PZPOW Mariola Błaszczuk, zakończony został rundą ewaluacyjną, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu w Wejherowie i Gdańsku.

(źródło: UM Wejherowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

obserw.obserw.

0 2

''Młodzi Polacy i Niemcy poznawali trudną historię''
Czyżbyśmy byli współwinni wybuchowi drugiej wojny światowej?? 11:34, 21.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pikipiki

0 0

A Polska to taka święta była wtedy ? Zaolzie na początek ,dodamy antysemityzm (jawny -getta ławkowe ,oznaczanie Żydów w indeksach szkolnych itd ) . Polska nie była taka och i ach jak to nam przedstawia historia pisana przez PIS . Rozpychaliśmy się zbrojnie w swojej części Europy aby jak najszybciej zdobyć jak najwięcej terenu -baliśmy się ,że ustalenia Wersalu są tymczasowe . To samo ,ale z głową robiło PRL zasiedlając szybko byłe tereny niemieckie po 2 wojnie -bano się ,że ustalenia granic są chwilowe (na co niestety miał wpływ też kościół -długo na terenach polskich -nowych - były diecezje wedle niemieckich granic i podchodzące pod niemieckich biskupów ,czyli miałem jakoby 2 mapy -Polskie granice i niemieckie granice -nie pokrywały się jak wiadomo. Z czasem Polska PRL zrobiła porządek z tym - teraz nazywa się to walką z kościołem ,ale to kościół walczył z PRL poprzez usilne utrzymywanie diecezji nieuwzględniających aktualnych granic Polski . PRL się nie patyczkował i zrobił porządek wedle szkoły radzieckiej -takie realia były . Nikt już tutaj nie chciał wojny ,więc robiono wszystko aby do niej nie doszło ,a tych co się stawiali usuwano siłą . Nasza historia jest historią trudną ,zawsze rozkradani ,skłócani ,ale gdy tylko dostaliśmy coś w swoje ręce ,to sami to niszczyliśmy i skłócaliśmy się z sąsiadami ,apotem zdziwieni ,że oni nie chcą Polsce pomóc -jak teraz niestety . 12:42, 21.11.2019


reo
0%