Zamknij
REKLAMA

Zmarł "Loszek" - zasłużony pedagog i regionalista

10:31, 02.12.2019 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

W niedzielę 1 grudnia w domu zmarł Feliks Sikora z Luzina pseudonim Loszek, zasłużony pedagog, regionalista, poeta, publicysta i pisarz, bibliofil, muzealnik, kolekcjoner, fotografik, działacz kaszubski a także prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie.

Urodził się 28 października 1940 roku w Luzinie. Maturę zdał w Liceum Pedagogicznym w Wejherowie w 1959 roku. Studiował geografię i był długoletnim nauczycielem tego przedmiotu w szkole w Luzinie, a także biologii i muzyki oraz przewodnikiem wycieczek. Pełnił też obowiązki dyrektora szkoły.

Reaktywował działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie i był jego pierwszym prezesem w latach 1981-1986. W 1982 roku współtworzył Kaszubski Teatr Ludowy przy ZK-P. Napisał ponad sto artykułów metodycznych, geograficznych i krajoznawczo-regionalnych. Publikował w wielu czasopismach m.in. w „Pomeranii” i „Zrzeszë Kaszëbsczi”.

Opracował folder z okazji 750-lecia Luzina, wydał tomik wierszy „Dwie miłotë - Dwie miłości”, „Kalendarz Luziński 2000”, „Kalendarium kaszubsko-pomorskie”, „Zaczarowany dąb. Legendy i opowieści o ziemi luzińskiej”, „Mòja kaszëbizna. Wiersze wybrane”, „Luzino dawniej i dziś na pocztówkach i fotografiach” oraz najnowsze „Zapiski sztubaka i belfra”.

Stworzył biuletyn kaszubski „Pòrénk”, współredagował luziński periodyk „Kùkówka”. Był inicjatorem utworzenia Izby Regionalnej oraz Muzeum Regionalnego w Luzinie, które prowadził. Otrzymał wiele odznaczeń i nagród.

W 2016 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się jubileuszowy benefis Feliksa Sikory.

Feliks Sikora był człowiekiem bardzo pracowitym. Za ks. prof. Włodzimierzem Sedlakiem mawiał, że „jeśli chce się pozostać sobą, warto zapłacić każdą cenę”. I tej zasady przestrzegał. W zaciszu swego gabinetu oddawał się lekturze i pisaniu. Miał 79 lat.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA