Zamknij
REKLAMA

Ptasia grypa atakuje. Jest ostrzeżenie przed wirusem

15:34, 24.01.2020 | A.W
REKLAMA
Skomentuj
zdj. ilustracyjne (www.pixabay.com)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie informuje, że na terenie Polski potwierdzane są kolejne ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Obecnie potwierdzono osiem ognisk choroby w województwach: lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim oraz jedno wystąpienie choroby u dzikiego ptactwa.

Mimo że na terenie województwa pomorskiego nie stwierdzono wirusa H5N8 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie przypomina o możliwości wystąpienia wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków również na terenie powiatu wejherowskiego.

Jak informuje, choroba charakteryzuje się nietypowym przebiegiem, a zmiany początkowo mogą się ograniczyć do spadku produkcji i zmniejszenia pobierania paszy. Istnieją również potwierdzone informacje, że choroba cechuje się niską śmiertelnością, ale jednocześnie wysokim stopniem rozprzestrzeniania się. W związku z powyższym prosi się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie paszy, ściółki oraz drobiu przed dzikimi ptakami wędrownymi, które są wektorem wirusa HPAI.

Warto pamiętać, że za drób zabity, poddany ubojowi oraz padły w wyniku zastosowanych zabiegów nakazanych przez Instytut Weterynarii przy zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków - HPAI przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

 

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone