Zamknij
REKLAMA

Z jednym biletem za 150 zł przez całą Metropolię

12:53, 12.02.2020 | źródło: UM Rumia
REKLAMA
Skomentuj

Na odcinku Wejherowo-Pruszcz Gdański będzie można korzystać z oferty SKM, PKM, Polregio oraz miejskich autobusów, trolejbusów i tramwajów, okazując jeden bilet miesięczny. Taką decyzję podjęły samorządy zrzeszone w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Miesięczny normalny bilet metropolitalny będzie kosztować 150 zł.

Zintegrowany system transportu publicznego to jedno z głównych założeń metropolii. Właśnie dlatego, po latach starań, 14 sąsiadujących ze sobą samorządów wspólnie zdecydowało o wprowadzeniu miesięcznego biletu metropolitalnego. Do tej pory, aby podróżować środkami transportu dostępnymi na terenie Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, trzeba było zapłacić 230 zł miesięcznie, czyli o 80 zł więcej.

Bilet miesięczny w cenie 150 zł zostanie testowo wprowadzony 1 lipca tego roku i będzie umożliwiał korzystanie ze środków komunikacji publicznej na terenie następujących gmin: Luzino, Szemud, Wejherowo (gmina wiejska), Wejherowo (miasto), Reda, Rumia, Kosakowo, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Żukowo, Kolbudy, Pruszcz Gdański (gmina wiejska) oraz Pruszcz Gdański (miasto). Decyzja o pilotażowym wprowadzeniu miesięcznego biletu zapadła podczas dzisiejszego (12 lutego) zgromadzenia Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

– Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju oraz integracji naszej Metropolii, dzięki czemu mieszkańcy regionu, w tym Rumi, będą mogli taniej i wygodniej przemieszczać się komunikacją miejską – podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Rumi Ariel Sinicki, który uczestniczył w środowym zgromadzeniu. – Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi kosztami, które poniosą samorządy zrzeszone w ramach Związku Metropolitalnego, w tym także Rumia. Wierzę, że dzięki tym nakładom finansowym zwiększy się liczba pasażerów komunikacji miejskiej i tym samym zmniejszy się liczba samochodów na naszych drogach – podkreśla.

Samorządy wchodzące w skład MZKZG zobowiązały się do współfinansowania zwiększonych kosztów transportu kolejowego w obszarze Metropolii. Na razie nie wiadomo, ile poszczególne gminy będą musiały dopłacać do wspólnego biletu.

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, działania w kierunku ujednolicenia transportu w ramach gmin OMGGS byłyby dużo łatwiejsze i tańsze, gdyby parlament uchwalił ustawę metropolitalną dla Pomorza. Gminy zyskałyby wówczas około 200 mln zł rocznie m.in. na wspólne rozwiązania komunikacyjne.

(źródło: UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

rewelka!rewelka!

4 0

...teraz miesięczny SKM od Wejherowa do Gdańska i z powrotem kosztuje prawie dwie stówy! 12:58, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone