Zamknij
REKLAMA

Legenda o św. Walentym

10:58, 14.02.2020 | N.S
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiejszego dnia obchodzone jest święto zakochanych. Nazwa ,,walentynki” wywodzi się od św. Walentego. Już w średniowieczu w południowej i zachodniej Europie obchodzono walentynki, natomiast północna i wschodnia część Europy dołączyła do świętowania znacznie później.

Św. Walenty był biskupem i męczennikiem chrześcijańskim. Legenda głosi, że Walenty był lekarzem, a z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. W cesarstwie, młodzi mężczyźni do 37 roku życia mieli zakaz brania sakramentu małżeńskiego, ponieważ panujący wtedy Klaudiusz uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści, którzy nie posiadają rodzin. Walenty nie zgadzał się z danym zakazem i udzielił błogosławieństwa młodym legionistom, za co został wtrącony do więzienia. Kiedy przebywał w celi, zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Gdy cesarz się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. Dzień przed wyrokiem, biskup napisał list miłosny do swojej ukochanej, który podpisał „od Twojego Walentego”. Egzekucja nastąpiła 14 lutego 269 r. Dodatkowo, legenda mówi, że narzeczona Walentego pod wpływem miłości odzyskała wzrok.

Czym tak właściwie jest ten romantyczny dzień? W dzień zakochanych świętujemy miłość i uczucie, którym darzymy drugą osobą. Jest to święto, które ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Wiele par w ten wyjątkowy dzień udaje się na romantyczne obiady, kolacje, idą do kina, lub organizują wspólny wyjazd. Zazwyczaj zakochani wręczają sobie prezenty, aby uczcić swoje uczucie i podziękować za miłość, którą są obdarzeni. Najczęściej takimi prezentami są kwiaty, zegarki, pluszaki, czekoladki, czy listy miłosne. Znajdą się również ludzie, którzy nie obchodzą święta zakochanych. Uważają, że miłość należy okazywać każdego dnia i być za nią stale wdzięcznym, nie tylko raz w roku. Jest wiele opinii na temat walentynek, najważniejsze jest, aby uszanować cudze zdanie. 

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone