Zamknij

Wielki Piątek - jak uczestniczyć w Liturgii?

12:04, 10.04.2020 N.S Aktualizacja: 12:05, 10.04.2020
Skomentuj

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego. Jest to dzień refleksji i zadumy, podczas którego rozważa się mękę Chrystusa. 

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla wszystkich katolików. Obchodzi się pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Trzy dni przed Wielkanocą nazywane są Triduum Paschalnym. Każdy z trzech dni ma inną symbolikę oraz inne tradycje. Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym ukrzyżowanie Syna Bożego. 
W tym dniu katolików obowiązuje post ścisły, podczas którego należy ograniczyć wszystkie posiłki i powstrzymać się od jedzenia mięsa. W ciągu całego dnia, tylko raz można najeść się do syta. 
Drugi dzień Triduum Paschalnego, jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Jednak katolicy licznie biorą udział w Liturgii Męki Pańskiej. Jest to wieczorne nabożeństwo, podczas którego skłania się do refleksji i zadumy nad śmiercią Jezusa na krzyżu. Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Słowa, czyli od przeczytania opisu Męki Pańskiej według św. Jana. Następnie odbywa się Adoracja Krzyża. Wszyscy zgromadzeni w Kościele podchodzą do krzyża i całują go. Jest to symbol wdzięczności za śmierć Chrystusa.
Pomimo, iż nie jest w tym dniu odprawiana Msza Święta, udzielana jest Eucharystia. Po Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego, który przykryty jest białą tkaniną symbolizującą całun. To właśnie nim okryte było ciało Jezusa.


- Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: "O Crux, ave, spes unica - Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!" - słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI.


Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, zaleca się wzięcie udziału w uroczystościach on-line. Przeprowadzane są transmisje telewizyjne oraz internetowe, podczas których można uczestniczyć w celebracjach Triduum Paschalnego będąc w domu. W taki sposób wszyscy pozostaną bezpieczni i nie będą narażać swojego oraz cudzego zdrowia. 

W Wejherowie transmisję przeprowadza (kliknięcie w poniżej wymienione parafie przekieruje do transmisji on-line) :
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Leona Wielkiego i Stanisława Kostki
Parafia Świętej Trójcy w Wejherowie 
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Parafia św. Karola Boromeusza


 

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%