Zamknij
REKLAMA

Za złą segregację: naklejka i nieodbieranie śmieci

09:55, 06.07.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Nie karać, a edukować – z takiego założenia wychodzi Rumia, która wprowadza kolejny element edukacyjny w systemie odbioru odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej będą umieszczać na pojemnikach, workach lub odpadach specjalne naklejki z napisem „zła segregacja odpadów”. Oznaczone w ten sposób śmieci nie będą odbierane, dopóki nie zostaną prawidłowo posortowane.

Lekcja dla nas wszystkich

Decyzja o wprowadzeniu nowych ogólnopolskich zasad dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zapadła pod koniec 2019 roku. Wcześniej, zgodnie z deklaracją, każdy obywatel mógł samodzielnie zdecydować, czy segreguje odpady i płaci mniej, czy rezygnuje z selekcji i płaci więcej. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych rząd zdecydował jednak, że po zmianie przepisów segregacja śmieci będzie obowiązkowa.

Samorządy wprowadzały nowe prawo etapowo, w zależności od możliwości oraz potrzeb. W Rumi aktualne zasady funkcjonują od 1 lutego tego roku. Od tego dnia na osoby, które nie stosują się do obowiązku segregacji, zgodnie z prawem, gmina zmuszona jest nałożyć „karną stawkę” – władze miasta zdecydowały, że będzie to 100 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku budynków wielolokalowych nieprzestrzeganie tego obowiązku rodzi odpowiedzialność zbiorową.

Najpierw upomnienie

Rumia woli edukować niż karać, dlatego pierwszym ostrzeżeniem dla osób niesegregujących śmieci jest nieodebranie odpadów przez firmę wywozową. Zdarzało się jednak, że mieszkańcy nie wiedzieli, dlaczego nie zostały one zabrane sprzed posesji. Aby lekcja ekologii była skuteczniejsza, urząd miasta, wspólnie z firmą wywozową, zdecydował się wprowadzić ostrzegawcze naklejki.

Jeśli odpady będą nieprawidłowo posegregowane lub ze względu na typ i gabaryty nie będą podlegać odbiorowi podczas regularnych kursów śmieciarek, wówczas zostaną one oznaczone specjalną naklejką. To sygnał dla mieszkańców, że wymagana jest ponowna segregacja oraz umieszczenie odpadów w worku lub pojemniku odpowiednim dla danej frakcji. Prawidłowo wypełniony worek lub pojemnik zostanie odebrany przez firmę wywozową podczas kolejnej wizyty, która odbędzie się zgodnie z harmonogramem. Natomiast odpady, które nie są odbierane podczas regularnych kursów, należy usunąć i zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Ostateczne rozwiązanie

W sytuacji powtarzającej się nieprawidłowej segregacji, wobec właściciela nieruchomości zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty za odbiór odpadów – wspomniane 100 złotych miesięcznie od osoby.

W przypadku wątpliwości, co najmniej na dzień po otrzymaniu ostrzegawczej naklejki, należy skontaktować się z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Rumi  (tel. 58 671 03 96) lub z Urzędem Miasta Rumi (tel. 58 679 65 31/32).

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

pikipiki

6 0

Niestety sporo ludzi "myli" plastik ze szkłem ,a kartony wrzuca w całości -wtedy do kontenera wejdzie ich malutko ,a wystarczy po prostu przed wrzuceniem podeptać karton . Wedle mnie to złośliwe i samolubne działanie ,ale tak już jesteśmy jako społeczeństwo nauczeni ,liczę się "ja" 11:27, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SąsiadSąsiad

3 3

Tyle lat jest segregacja a połowa ludzi z bloków nadal nie umie segregować. Karać! 09:34, 07.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pikipiki

0 0

Umie ,ale nie chce . Tracą na tym ci uczciwi 11:33, 07.07.2020


Elwira.Elwira.

1 2

Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/elwirka 00:38, 08.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

anholanhol

4 0

spodkania przy segregacji smieci w smietniku 10:45, 08.07.2020


specter1specter1

1 0

Tak karać...ja segreguję a również płacę kary ba cała wspólnota otrzymała.To mnie zniechęciło do segregacji śmieci bo skoro i tak płacę więcej to po ooj się wysilać ?Najgorsi są młodzi nomadzi ,żyjący na kocią łapę, dzisiaj tu a za miesiąc gdzie indziej .Mają wszystko w doopie i nie stosują się do zasad współżycia społecznego. 21:55, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikiNiki

0 2

Zanim się kogoś ukarze , najpierw trzeba to udowodnić!!! W momencie otrzymania naklejki zwyczajnie wezmę śmieci i umieszczę je w śmietniku w urzędzie 19:08, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szczwany Szczwany

0 2

Właściciele będą zdrapywać..., kto to bedzie kontrolował/karał? Na jakiej podstawie? 19:45, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA