Zamknij

Wybierasz się na plażę i wykąpać się? Uważaj!

16:54, 20.07.2020 Aktualizacja: 08:34, 21.07.2020
Skomentuj

Słońce i upał zachęca do wybrania się na plażę i kąpieli w morzu lub jeziorze. Ale uwaga – nie wszędzie można się kąpać! Powodem jest wykwit sinic, które są szkodliwe dla zdrowia. Gdzie zatem się wykąpiemy, a gdzie nie?

Nad morzem

Część kąpielisk w Trójmieście oraz na Półwyspie Helskim została zamknięta. Decyzję o wyłączeniu niektórych kąpielisk podjął Sanepid, powodem jest (jak co roku) wzmożony zakwit sinic, które wytwarzają związki toksyczne dla naszego organizmu.

Napicie się morskiej wody z sinicami może skutkować problemami z układem trawiennym,, takimi jak: nudności, biegunka, gorączka. Zdarza się, że mogą wystąpić też bóle mięśni, a po kąpieli na skórze może pojawić się wysypka.

- Z powodu zakwitu sinic zamknięte pozostają kąpieliska morskie: Gdynia Redłowo, Hel "Mała Plaża", Krynica Morska-Korczaka, Krynica Morska-Port, Krynica Morska Bulwar Słoneczny 1, Krynica Morska-Bulwar Słoneczny 2 – poinformowała WSSE Gdańsk. - Zamknięte pozostają także kąpieliska morskie: Gdynia Babie Doły oraz Gdynia Redłowo.

Nad jeziorami

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie, który jest zobowiązany do wydawania bieżącej oceny jakości wody do kąpieli, poinformował niedawno o stanie jakości wód w jeziorach na terenie powiatu wejherowskiego.

Wykąpać się można:

- Jezioro Żarnowieckie - Przystań w Nadolu - woda przydatna do kąpieli

- Jezioro Wysoka - Wycztok - woda przydatna do kąpieli.

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie ostrzega przed korzystaniem z kąpieli w przypadku zdarzeń mogących wpłynąć na zmiany jakości wody. Kąpieli należy unikać w szczególności w sytuacji:

- wystąpienia zakwitu sinicowego w postaci smug, kożucha, piany

- rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego

- obecności w wodzie zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma, inne odpady - w ilości nie dającej się natychmiast usunąć.

Wyżej wymienione miejsca są jedynymi miejscami, w których PPIS w Wejherowie nadzoruje jakość wody do kąpieli, natomiast pozostałe plaże nadmorskie i jeziora na terenie powiatu nie są objęte nadzorem sanitarnym.

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

NorbertNorbert

1 0

Są jeszcze fontanny i baseny do kąpieli

13:57, 21.07.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%