Zamknij
REKLAMA

Nowe budynki Ogniska Wychowawczego „Dziadka” otwarte

13:59, 13.09.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Przy ulicy Ślusarskiej w Rumi oficjalnie otwarto trzy nowe budynki Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Inwestycja została zrealizowana przez Powiat Wejherowski przy wsparciu Miasta Rumia.

W kompleksie trzech nowoczesnych budynków mieszkalnych miejsce znalazło 40 dzieci.

– Dzieci od dłuższego czasu już w tej placówce mieszkają, więc się już zadomowiły, niemniej przez pandemię nie można było zrobić oficjalnego otwarcia. Dlatego w ramach spotkania integracyjnego postanowiliśmy pokazać nowe budynki mieszkalne i warunki jakie zyskały dzieci do nauki, odpoczynku czy rozwijania swoich pasji. Bo to jest ich drugi dom – podkreśla Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Od 1993 r. ognisko działało przy ul. Gdańskiej, blisko przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Rumia Janowo. W związku z koniecznością dostosowania placówek opiekuńczo-wychowawczych do standardów określonych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w 2017 r. Zarząd Powiatu Wejherowskiego podjął decyzję o konieczności budowy nowych domów dla dzieci.

– Zbiegło się to w czasie z potrzebą pozyskania przez Miasto Rumia terenów przy ul. Gdańskiej na budowę węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie – wyjaśnia Wicestarosta Jacek Thiel. – W związku z tym przekazaliśmy miastu działkę z poprzednią siedzibą, a w zamian otrzymaliśmy teren przy ulicy Ślusarskiej – dodaje wicestarosta.

W pierwszy weekend września oficjalnie zaprezentowano placówkę z trzema nowymi obiektami. Podczas wydarzenia odbył się festyn zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

W każdym budynku mieszka 14 dzieci. Do dyspozycji mają kuchnię, aneks jadalny i pokój wypoczynkowy, a na zewnątrz zaplecze sportowe z boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz siłownię.

– Jest to ważna dla nas chwila i zależy nam, aby społeczeństwo i sąsiedzi wiedzieli o tym, że tutaj dzieją się dobre rzeczy. Trafiają do nas dzieci, które zostały pozbawione opieki rodzicielskiej z różnych powodów i tutaj znalazły swój nowy dom – mówi Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie Iwona Romanowska.

Łączny koszt inwestycji, wraz z budową dwóch boisk wielofunkcyjnych wyniósł 5.745.000 zł.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA