Zamknij
REKLAMA

Coraz bliżej wprowadzenia czerwonej strefy?

12:46, 13.10.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Dziś 50 nowych zakażeń w powiecie wejherowskim. Czy to oznacza, że nasz powiat niebawem zostanie wpisany do strefy czerwonej? Nie wiadomo, gdyż wcześniej wpisany był na strefę żółtą, a obecnie oficjalne źródła podają, że... był w strefie czerwonej do 9 października.

O tym, czy dany powiat (lub miasto na prawach powiatu) jest wpisywany na strefę czerwoną, zależy od ilości zakażeń, ale z uwzględnieniem liczby mieszkańców. Wyniki, które brane są pod uwagę, dotyczą ostatnich 14 dni. Jeśli zatem w okresie dwóch tygodni zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, powiat trafia do strefy czerwonej. W przypadku, gdy zakażeń było między 6 a 12 na 10 tys., obszar wpisywany był na listę strefy żółtej. Był – ponieważ od 10 października cała Polska objęta jest strefą żółtą, więc obecnie to kryterium nie obowiązuje.

A zatem (wyliczenia szacunkowe, zaokrąglone) przy niespełna 220 tys. mieszkańców liczba zakażeń przez ostatnie 14 dni musiałaby wynieść ponad 260, aby powiat wejherowski został wpisany do strefy czerwonej. I przekroczyła, bo przez ostatnie dwa tygodnie, wliczając w to dzień dzisiejszy, liczba chorych zwiększyła się o ponad 300.

Co ciekawe, wcześniej informowano o tym, że powiat wejherowski znajduje się w strefie żółtej, a jeśli dziś zajrzymy na stronę Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl to okaże się, że nasz powiat jest... wpisany do strefy czerwonej, ale tej, która obowiązywała do 9 października. W aktualnej, obowiązującej od 10 października, powiatu wejherowskiego już nie ma.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze statystyki niewykluczone, że niedługo oficjalnie powiat wejherowski trafi do stresy czerwonej. Dziś bowiem odnotowano aż 50 nowych zakażeń.

A jak wygląda bieżąca sytuacja w kraju i w naszym województwie? Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 5068 nowych przypadkach zakażenia oraz o śmierci 63 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 135 278 osób, spośród których 3101 zmarło.

Najwięcej przypadków, o których poinformowano we wtorek, dotyczy województwa małopolskiego. W województwie pomorskim zachorowało 318 kolejnych osób:

57 osób miasto Gdańsk

50 osób powiat wejherowski

42 osób miasto Gdynia

41 osób powiat kartuski

29 osób powiat starogardzki

17 osób powiat lęborski

12 osób powiat pucki

10 osób powiat gdański

10 osób powiat bytowski

9 osób powiat kościerski

9 osób powiat tczewski

7 osób miasto Słupsk

7 osób miasto Sopot

4 osoby powiat sztumski

4 osoby powiat chojnicki

3 osoby powiat człuchowski

3 osoby powiat słupski

2 osoby powiat nowodworski

1 osoba powiat malborski

1 osoba powiat kwidzyński

W województwie pomorskim od wczoraj zmarło 5 osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2: 2 osoby powiat nowodworski (87 K, 80 M), 1 osoba miasto Gdańsk (67 M), 1 osoba powiat pucki (84 M), 1 osoba powiat starogardzki (82 K). Osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

czytelniczkaczytelniczka

0 0

Na stronie gov tak jak w Polsce - bałagan to lekkie określenie :)

07:42, 14.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA