Zamknij
REKLAMA

Budżet miasta na przyszły rok przyjęty

17:20, 16.12.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Wejherowscy radni przyjęli budżet miasta na 2021 rok. Jak podkreślają władze miasta: „budżet został przygotowany w sposób niezmiernie ostrożny i oszczędny”.

Koronawirus spotęgował występujące trudności związane z niedofinansowaniem oświaty przez rząd i utratą znacznych dochodów z podatków w wyniku zmian ustawowych. Pomimo kryzysowej sytuacji wydatki na wejherowskie inwestycje w roku 2021 zostaną utrzymane praktycznie na poziomie roku 2020. Będzie to możliwe przede wszystkim dzięki zdobytym środkom zewnętrznym i oszczędnościom m.in. w administracji. 16 radnych głosowało za, 3 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

- Walczymy pomimo trudności – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - Kiedy rok temu uchwalaliśmy budżet na 2020 rok zapowiadałem jasno: czasy dla samorządów są ciężkie, a przyszłość niepewna i nieprzewidywalna. Rok temu ostrzegałem: miasto będzie wyraźnie negatywnie odczuwało ogromne niedofinansowanie oświaty przez rząd i utratę znacznych dochodów z podatków w wyniku zmian ustawowych. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć pandemii koronawirusa i tego, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie mamy w Polsce prawdziwą zapaść w finansach. Jestem w samorządzie od samego początku, od 1990 r. i tak źle jeszcze nie było.

Dochody podatkowe w Wejherowie spadły o kilka milionów złotych, a sytuacja budżetu miasta w roku 2021 rysuje się w czarnych barwach. Do oświaty dopłacimy w przyszłym roku, podobne jak w obecnym, ogromną kwotę ponad 36 mln zł. Dla przypomnienia, gdybyśmy - zgodnie z prawem! - otrzymali te należne nam pieniądze od rządu z budżetu państwa, moglibyśmy wykonać np. węzeł ZRYW z tunelem pod torami lub rozwiązać problemy osób oczekujących na mieszkania. Przepisy podatkowe znów zostały zmienione z dużymi stratami finansowymi dla samorządów. Dlatego budżet na rok 2021 został przygotowany w sposób niezmiernie ostrożny i oszczędny. Z przyczyny niezależnych od nas konieczna jest rezygnacja z wielu zadań i na wiele potrzeb zabraknie środków

Pomimo trudności walczymy, gdyż miasto musi się rozwijać. Pomimo kryzysowej sytuacji wydatki na inwestycje w roku 2021 wyniosą ponad 43 mln zł i utrzymamy je praktycznie na wysokim poziomie roku 2020. Niezmiennie najwięcej wydamy na drogi, w przyszłym roku ponad 44% środków. Ten bardzo ambitny plan jest możliwy przede wszystkim dzięki dużemu wysiłkowi całego zespołu, dzięki zdobytym środkom zewnętrznym, głównie unijnym, i oszczędnościom. W przyszłym roku aż 86 % inwestycji miejskich skorzysta ze środków zewnętrznych. Co trzecia złotówka, prawie 14 mln zł na inwestycje będzie pochodziła z dotacji. Wdrożyliśmy również program oszczędnościowy, m.in. w administracji zaoszczędzimy ponad 10 % kosztów. Kilkanaście osób straciło prace w urzędzie i instytucjach samorządowych. Sytuacja zmusza do wspierania się kredytami i emisją obligacji na tzw. wkład własny w inwestycjach, aby nie stracić wspominanych dotacji. Jednak wskaźnik spłaty zobowiązań z zadłużenia został zaplanowany w wysokości 3,63%, przy dopuszczalnym wskaźniku 13,93%.

W tych trudnych warunkach staraliśmy się, aby budżet miasta zapewnił funkcjonowanie Wejherowa w 2021 roku.

Najważniejsze zadania na 2021 rok:

Miasto realizuje przed wszystkim inwestycje, na które pozyskało dofinansowanie zewnętrzne oraz z Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego, m.in.:

- Budowa ul. Gryfa Pomorskiego i ul. Necla

- Budowa połączenia drogowego ul. Sucharskiego z ul Strzelecką

W ramach programu rewitalizacji:

- Przebudowa ul. Kopernika wraz z zagospodarowaniem wewnętrznego kwartału

- Zagospodarowanie Parku Kaszubskiego

- Remonty podwórek

- Zagospodarowanie terenów przy rzece Cedron w rejonie ulicy Wałowej i Rzeźnickiej

- Kompleksowa termomodernizacja budynków komunalnych

- Budowa zespołu otwartych basenów kąpielowych – Centrum Integracji Społecznej „Wodne Ogrody”

- Pomorskie Szlaki Kajakowe

W ramach Budżetu Obywatelskiego:

- Plac zabaw oraz siłownia „Wejherek” na Osiedlu 1000-lecia PP

- Boisko „Jedenastka”

- Boisko na Osiedlu Dzięcielskiego

Obiekt kultury „Kamienica Sztuki”

- Rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Roszczynialskiego

- Przebudowa systemu zagospodarowania wód opadowych i kanalizacji deszczowej

Miasto będzie dalej wspierało rozwój kultury, sportu i cele społeczne m.in. poprzez WCK, bibliotekę, MOPS, szkoły oraz współpracę i dotacje dla organizacji społecznych, klubów i stowarzyszeń.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

BaltazarBaltazar

2 0

Super
Miasto się rozwija 18:09, 17.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmhmm

1 1

Czy GWE24 jest pisowski? Nie ma żadnej informacji z wtorkowej konferencji prasowej na temat złodziejstwa i krętactwa wejherowskich radnych i działaczy PiS. Tuszujecie razem z pisowcami tę skandaliczną sprawę! 14:00, 18.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlaKla

0 0

Program jest taki Byle Być Przy Korycie 17:25, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA