Zamknij
REKLAMA

Spokojna kontynuacja działań

12:05, 12.01.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Z Mikołajem Ochmanem, pełniącym obowiązki wójta gminy Wejherowo, rozmawia Rafał Korbut.

Niedawno wojewoda, jako osoba rekomendująca Prezesowi Rady Ministrów, wręczył Panu nominację na stanowisko p.o. wójta gminy Wejherowo. Jakie są główne Pana atuty?

- Myślę, że wojewoda podjął taką decyzję, ponieważ mam odpowiednie kompetencje do pełnienia tej funkcji: wykształcenie prawnicze, dwuletnią historię pracy w służbie cywilnej (konkretnie w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku) i dotychczasowy przebieg mojej kariery zawodowej, podczas której sprawowałem funkcje kierownicze.

Tę funkcję będzie Pan sprawował dość krótki czas, do momentu wyboru nowego wójta. A – jak wiemy – wybory zaplanowane są na drugą połowę lutego. Jakie cele zamierza Pan zrealizować przez ten czas?

- Uważam, że moja funkcja nie powinna polegać na budowaniu swojej linii politycznej względem gminy. Już pierwszego dnia mojego realnego urzędowania uczestniczyłem w sesji budżetowej, na której przegłosowano uchwałę budżetową. To jest budżet przygotowany, gdy stanowisko pełnił poprzedni wójt (Henryk Skwarło – przyp. red.). Ten budżet został przyjęty przez radnych i uważam, że ja powinienem realizować teraz spokojną kontynuację działań. Nie zamierzam zarządzać żadnych znaczących zmian czy swoich zamysłów względem gminy. Dodam, że wójt ma wprawdzie pewne kompetencje i może w niektórych sprawach podejmować decyzje, ale w szczególności jest po prostu wykonawcą woli rady. Wójt, który chce wprowadzać swoje pomysły, powinien to komunikować radzie i swoją politykę uzasadniać radnym. W moim przypadku – gdy nie uczestniczyłem w tworzeniu tego budżetu i obowiązki wójta będę pełnił przez krótki czas – moja rola jest przede wszystkim techniczna. Chodzi o to, aby można było realizować to, co zostało w gminie zaplanowane, aby nie było paraliżu decyzyjnego, aby była osoba władna do zatwierdzania bieżących działań. Natomiast po wyborach nowy wójt będzie mieć odpowiednio długi czas, aby zaprowadzać swoją politykę i swoją wizję.

Czy rozważa Pan kandydowanie na stanowisko wójta gminy Wejherowo?

- Nie, nie mam zamiaru ubiegać się o to stanowisko. A zatem – jak już wspomniałem - wszelkie sprawy o charakterze strategicznym i kluczowym pozostawiam nowemu wójtowi. Uważam, że uczciwe jest przesunięcie wszystkich spraw, które można przesunąć i nie są to kwestie wymagające pilnego zatwierdzenia, na okres piastowania urzędu wójta przez nowowybraną osobę.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MieszkaniecMieszkaniec

1 0

A co z kandydatem Drewą tak ogłaszającym się wszędzie , czy pan Klas skutecznie zastąpi poprzednika I dlaczego jego formacja go nie wspiera ?
17:49, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA