Zamknij
REKLAMA

Po pierwsze - kontynuacja rozpoczętych i zaplanowanych inwestycji

10:07, 18.01.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Z Krzysztofem Seroczyńskim (KWW Gospodarna Gmina), startującym w najbliższych wyborach na stanowisko wójta gminy Wejherowo, rozmawia Rafał Korbut.

Od kiedy jest Pan związany z gminą Wejherowo i jakie do tej pory działania podejmował Pan na rzecz rozwoju gminy i poprawy życia mieszkańców?

- Od 24 lat jestem mieszkańcem Gościcina. Z tej miejscowości pochodzi moja żona Danuta (z domu Meyer), która pracuje jako nauczyciel biologii i religii w Szkole Podstawowej w Gościcinie. Moja rodzina od strony taty pochodzi z Orla, gdzie mój dziadek Jan Grapentyn był jednym z budowniczych miejscowego kościoła, a ciocia Genowefa całe życie zawodowe była nauczycielem w tamtejszej szkole podstawowej.

Natomiast ze strony mamy  byłem częstym bywalcem  Bolszewa, ponieważ brat mamy  od końca lat 70 -tych prowadził działalność rolniczo-gospodarczą. Bardzo często jako rodzina  pomagaliśmy  wujkowi w codziennych obowiązkach. Jeszcze wtedy nawet nie myślałem,  że tuż za miedzą mieszka moja wówczas przyszła  żona.

Moje pierwsze kroki zawodowe, również związane są z gminą. W końcu lat dziewięćdziesiątych byłem pracownikiem firmy "Budulec" z Bolszewa zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych.

Następnie pełniłem funkcję Dyrektora Biura w Powiatowym Cechu Rzemiosł w Wejherowie, do którego należy wiele podmiotów gospodarczych z terenu Gminy Wejherowo, a praktyki zawodowe realizują także uczniowie z obszaru naszego samorządu. W ramach pracy w organizacji rzemieślniczej, współtworzyłem Niepubliczną Szkołę Rzemiosła, której pierwsza siedziba była w budynku gimnazjum w Bolszewie a następnie została przeniesiona do Wejherowa.

 Od 2016 do września 2020 roku pełniłem funkcję Prezesa Zarządu w Powiatowo - Gminnej Spółdzielni Socjalnej "Kaszubia", która realizowała wiele prac porządkowych na terenie Naszej gminy m.in. renowacja zniszczonych wiat autobusowych, koszenie trawy itd. Należy podkreślić, że prawie 90% pracowników pochodzi z terenu naszego samorządu. Następnie, od października 2020r. pracowałem na stanowisku Zastępcy Wójta Gminy Wejherowo.

Związek społeczny z Gminą Wejherowo  wynika z faktu, że czterokrotnie byłem wybierany do Rady Gminy Wejherowo. Łącznie przez okres ponad 14 lat pracowałem na rzecz naszych mieszkańców jako radny Gminy Wejherowo. Od roku 2010 do 2018, nieprzerwanie pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy Wejherowo. Ponadto, zajmowałem stanowisko przewodniczącego w komisjach Budżetu i Finansów oraz Komisji Statutowej.

Jako radny starałem się aktywnie wspierać i działać na rzecz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń z terenu Gminy Wejherowo. Miałem ogromną przyjemność współuczestniczyć w zakładaniu i tworzeniu pierwszych klubów sportowych na terenie Gościcina tj. Orłów Gościcino i Amatora Gościcino. W zakresie funkcjonowania tych klubów zajmowałem się prowadzeniem dokumentacji, organizacją Walnych Zebrań i posiedzeń Zarządów.

Zaangażowałem się również w stworzenie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Gminy Wejherowo, gdzie współpracowałem z pierwszym prezesem śp. Józefem Paruzlem i działaczem śp. Kazimierzem Potrykusem. Do tej pory miło wspominam organizowane przez nich wydarzenia. Organizacje te wspierałem również w pisaniu wniosków, które miały pozwolić na pozyskanie środków zewnętrznych na dodatkowe działania dla mieszkańców.

Razem z żoną zawsze wspieraliśmy Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Gminy Wejherowo.

W kolejnych kadencjach, już jako radny należący do klubu "Gospodarna Gmina" i ściśle współpracujący z wójtem Henrykiem Skwarło, udało się nam zrealizować wiele inwestycji obejmujących rozbudowę infrastruktury drogowej, budowę kanalizacji sanitarnej, infrastruktury szkół, sportu i rekreacji itd. Będąc radnym z sołectwa Gościcino uważałem, wspólnie z moimi kolegami samorządowcami, że powinna być zachowana zasada zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw na terenie naszej gminy. W pierwszej kolejności, zajęliśmy się rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej. W obszarze infrastruktury drogowej cały czas jest wiele do zrobienia, ale takie drogi jak: ul. Południowa w Gościcinie, ul. K.Grubby w Gościcinie i Gowinie, drogi gminne łączące Gowino z Ustarbowem i Ustarbowo z Sopieszynem są prawdziwymi wizytówkami Gminy Wejherowo. Została rozbudowana infrastruktura szkolna. Nie zapomniano o budowie stref rekreacyjnych i placów zabaw. Ważnym elementem na który zwrócono uwagę to budowa infrastruktury Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszystkie te działania (oraz wiele innych) zostało zrealizowanych z inicjatywy wójta Henryka Skwarło i radnych "Gospodarnej Gminy".

Mam nadzieję, że uda się mi zrealizować jeszcze wiele inwestycji i działań społecznych dla naszych mieszkańców.

 

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować na stanowisko wójta gminy?

- Decyzja o kandydowaniu nie należała do łatwych. Oczywiście zawsze chciałem działać na rzecz naszych mieszkańców i dbać o dynamiczny rozwój Gminy, ale okoliczności tych wyborów są zupełnie inne.  Duże wsparcie, rekomendacja środowiska i radnych z klubu „Gospodarna Gmina” oraz poparcie przez ustępującego wójta p. Henryka Skwarło było dla mnie ważnym argumentem na tak. Jednak najważniejsze i to one przeważyły szalę były  głosy zachęty wielu mieszkańców Naszej gminy. To oni mnie zmotywowali i dali mi jeszcze większej energii do działania. Wiem, że wspólnie możemy zrobić jeszcze wiele dobrego. Mam bardzo dużo pomysłów i chciałbym zrealizować wiele działań społecznych i inwestycyjnych. 

Uważam również, że mam wystarczające doświadczenie i kwalifikacje do tego aby ubiegać się o stanowisko wójta Gminy Wejherowo.

 

Jeśli uda się Panu wygrać wybory to jakie najważniejsze cele będzie chciał Pan zrealizować?

- Jednym z najważniejszych celów i zadań będzie kontynuacja rozpoczętych i zaplanowanych inwestycji przez poprzedniego wójta Henryka Skwarło. Chciałbym zapewnić kontynuację tych działań, aby mieszkańcy byli spokojni o realizację zadań obiecanych przez ustępującego wójta. Wsparciem w wykonaniu tej pracy będą radni z większościowego ugrupowania "Gospodarnej Gminy". Chciałbym nadal realizować zasadę zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw naszej gminy.

Poza inwestycjami związanymi z infrastrukturą drogową tj. budowa ul. Polnej i Ogrodowej w Bolszewie, realizacją II etapu ul. Jana Pawła II w Gościcinie, ważnym elementem jest kontynuacja prac związanych z kanalizacją sanitarną w Orlu i pracami projektowymi w Gowinie. Nasz samorząd, w najbliższym czasie będzie musiał zmierzyć z rozbudową szkół w Gowinie, Nowym Dworze Wejherowskim i Górze, co będzie realizowane na podstawie potrzeb wynikających z demografii i liczby nowych uczniów.

Rady Sołeckie z Łężyc i Sopieszyna zwracają uwagę na zadania związane z budową świetlic i stref rekreacyjno - sportowych w tych miejscowościach. Ponadto jest zadanie związane z zagospodarowaniem terenu wokół świetlicy wiejskiej w Gowinie.

W rozmowach z sołtysami i radami sołeckimi zwróciłem uwagę na problem konieczności większego zaangażowania samorządu na terenach mniejszych sołectw.

W obszarze sportu i rekreacji należy zastanowić się nad zwiększeniem wsparcia finansowego  ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci i młodzieży.

Nowym celem i problemem z którym lokalne samorządy będą musiały się zmierzyć to temat czystego powietrza. Dlatego, w przypadku wyboru na stanowisko wójta, powołam w ramach struktur Urzędu Gminy - Referat Ekologiczny zajmującego się problemem tzw "czystego powietrza". Zadaniem wymienionego referatu będzie pomoc mieszkańcom w uzyskiwaniu indywidualnych dofinansowań do inwestycji w termomodernizację i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Mieszkańcy gminy powinni mieć fachowe wsparcie i pomoc ze strony urzędników Urzędu Gminy Wejherowo Dodatkowo, referat będzie miał za zadanie monitoring i kontrolę w przypadku zanieczyszczania powietrza w wyniku spalania niedozwolonego opału. Temat jest ważny z powodu występujących chorób nowotworowych, które są często efektem zanieczyszczenia powietrza. Planuję dodatkowo wprowadzić dopłaty do przyłączy gazowych, na podobnych zasadach jak dofinansowania do przyłączy kanalizacji sanitarnej (które nadal będą utrzymane).

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

romanroman

5 4

Pan seroczyńki najpier robił lewe interesy jako pachołek skwarły a teraz bedzie jak wójt
11:53, 18.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Roman Roman

3 2

Jakie lewe przekręty? Jakby były lewe przekręty to Pan Seroczyński nie mógłby kandydować na to stanowisko. 11:56, 18.01.2021


NickiNicki

0 1

Nie można nikogo pomawiać, chyba że ktoś coś wie. Ale Skwarly machlojki też wyszły po 10 latach, a gdyby sądy działały szybciej to by mogło być tak że nie był by wójtem ani jednego dnia 21:47, 21.01.2021


RomcioRomcio

4 1

Nie było żadnych lewych interesów. Poprostu Skwarło przyjął pod skrzydła Seroczyńskiego na gminie, tak jak Seroczyński przyjął żonę Skwarły w spółdzielni. 13:01, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poważny Poważny

4 1

Panu to już dziękujemy. 19:43, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec GościcinMieszkaniec Gościcin

3 2

Mieszkaniec Gościcina07.01.2021 23:54:44

Oby nie Pan Seroczyński. Ostrzegam przed tym Panem. Zawiódł mieszkańców tracąc mandat radnego za niezgodne z przepisami prawa nieudolne zarządzanie gminną spółdzielnią. Po utracie stanowiska wójt się zlitował nad tym Panem i został jego zastępcą na 2 miesiące. Obecnie jest BEZROBOTNY, bo co może robić ? Niech każdy odpowie sobie sam... wg nie tylko mnie, ale i mieszkańców z którymi rozmawiałem byłby bardzo słabym wójtem.

23:42, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

7 1

"Gospodarna Gmina" to wielka ściema, nie głosujmy na nich już!!! Skwarło żona pasuje w spółdzielni Gminnej, Skwarło skazany, radny Seroczyński traci mandat za łączenie funkcji radnego i nieudolne zarządzanie spółdzielnią gminną, Gmina zadłużona na 40 mln zł, ze zlewnią w Gościcinie nic nie zrobili, Zamostnej w Bolszewie nie poprawili, otwórzmy oczy !!! Jak tak teraz patrzę na to wszystko, tak jak radni przed "gospodarną gminą" rozwiązali problem z nieczystościami tak zostało przez 12 lat, Skwarło nic a nic w tym kierunku nie zrobił, a wypowiadał się, że ma 3 lokalizacje inne na zlewnie, to jest oszukiwanie mieszkańców. Postawmy na kogoś nowego !!! Na wójta z innej opcji. A wybór Seroczyńskiego, który się na to stanowisko kompletnie nie nadaje będzie dalsza kontynuacją tej ich propagandy sukcesu !!!

23:49, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArkadiuszArkadiusz

4 0

Oby nie Pan Seroczyński. Ostrzegam przed tym Panem. Zawiódł mieszkańców tracąc mandat radnego za niezgodne z przepisami prawa nieudolne zarządzanie gminną spółdzielnią. Po utracie stanowiska wójt się zlitował nad tym Panem i został jego zastępcą na 2 miesiące. Obecnie jest BEZROBOTNY, bo co może robić ? Niech każdy odpowie sobie sam... wg nie tylko mnie, ale i mieszkańców z którymi rozmawiałem byłby bardzo słabym wójtem. 23:51, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec GminyMieszkaniec Gminy

3 0

Jak widać Pan Seroczynski chwytał się wszystkiego, ale nigdzie się dłużej nie utrzymał co w mojej opinii świadczy, że łapał się za wysokich stołków w stosunku do swoich kwalifikacji. Po za tym nie ma ŻADNEJ wizji na rozwój gminy. Czy pokazywanie przystanków przed i po remoncie to szczyt jego umiejętności? Zdaje się, że tak właśnie jest. Uważam, że powinien przeglądać oferty pracy i to takich które nie stawiają za dużych wymagań co do kandydata. Pan Seroczynski twierdzi że ma pomysł na Gminę. A ciekawe czy ma pomysł na siebie po ewentualnych przegranych wyborach? 20:34, 19.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnarOnar

4 1

Szkoda, że Pan Kepka nie startuje🙁
23:52, 19.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marianek Marianek

1 1

Całe szczęście jak to pajac najgorszy 12:51, 20.01.2021


ZawiedzionaZawiedziona

2 0

Jako radny nigdy nie zaproponował pomocy w np. napisaniu pisma do gminy. Każda ustna propozycje kwitował "nie ma pieniędzy, za mało mieszkańców, nie opłaca się" , na zgłaszane problemy z droga zapraszal tylko na swoją ulice ze niby też ma kiepska droga a droga w najgorszym punkcie była 100 razy lepsza niż nasza gdy zgłaszaliśmy problem. Jestem na nie...
14:39, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ResRes

0 0

Podoba mi się pomysł z tym Referatem Ekologicznym 10:57, 24.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%