Zamknij

Autyzm to nie choroba. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

11:13, 02.04.2021 R.K Aktualizacja: 11:13, 02.04.2021
Skomentuj

Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To okazja, aby przybliżyć specyfikę tego zaburzenia.

Często „na pierwszy rzut oka” nie widać, że osoby z autyzmem różnią się od innych. Tymczasem postrzegają one świat zupełnie inaczej, niż osoby ,,neurotypowe''. Dzieci z autyzmem nierzadko są postrzegane jako niegrzeczne, hałaśliwe, źle wychowane, ''dziwnie'' się zachowujące. Często rodzice są za to obwiniani i przypisuję im się nieudolność wychowawczą.

Co ważne, autyzmu nie można wyleczyć, gdyż nie jest chorobą, tylko całościowym zaburzeniem rozwoju.

- Ale poprzez szereg różnych form rehabilitacji można poprawić funkcjonowanie takiej osoby – wyjaśnia Izabela Minga z Fundacji „Autyzm - brand new brain” oraz mama 18-letniego młodzieńca z autyzmem. - Nasza fundacja jest młodą organizacją, a głównym jej celem jest propagowanie wiedzy o skutecznych metodach pracy z osobami z ASD (Autystycznego Spektrum Zaburzeń), wspieranie działań mających na celu rehabilitację pedagogiczną, psychologiczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pomoc w usamodzielnianiu i uzawodawianiu. Bardzo duży nacisk chcielibyśmy postawić na pomoc dorosłym dotkniętym autyzmem, gdyż większość terapii dla nich kończy się z czasem uzyskania pełnoletności. Wspieranie działań mających na celu pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, z tworzeniem i poszukiwaniem miejsc pracy, promowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej to dla nas priorytet. Dostaliśmy pierwsze dofinansowanie z Urzędu Miasta Wejherowa, na realizację projektu,, Socjalizacja - uzawodawianie osób w spektrum ASD i zagrożonych wykluczeniem społecznym,, Obecnie jesteśmy w trakcie poszukiwania miejsc jego realizacji a odbędzie się to latem. Poprzez ten projekt chcielibyśmy pomóc osobom dotkniętym autyzmem zmierzyć się z poczuciem odpowiedzialności, systematyczności ale również z możliwością realizacji swoich celów i marzeń. Projekt jest skierowany także do społeczności lokalnej aby mieli okazję poznać bliżej osoby dotknięte autyzmem i dać osobom z ASD szansę bycia częścią tej społeczności.

- Nazwa naszej fundacji wzięła się z uznania odejścia od rozumienia autyzmu w kategoriach deficytu na rzecz uznania neuroróżnorodności jako faktu – dodaje Agnieszka Drabata z Fundacji „Autyzm - brand new brain”, oliigofrenopedagog pracujący z osobami z ASD, asystent w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Gdańskiego. - To najwyższy czas na docenienie umysłów nieneurotypowych i pozwolenie im na wykorzystanie swego nieograniczonego potencjału. Autyzm nadal często jest rozumiany z perspektywy, która przyjmuje raczej zewnętrzny niż wewnętrzny punkt widzenia. Zachowania autystyczne są często interpretowane jako wynik zakładanych „deficytów” i „upośledzeń” i – co za tym idzie - błędnie rozumiane. W takiej rzeczywistości nie jest możliwe realizowanie z sukcesem wielu planów mających na celu tworzenie wspólnoty wszystkich osób bez względu na to, czy są neurotypowe czy też nie. Konieczna jest zatem gruntowna wiedza, dotycząca specyfiki funkcjonowania osób z autyzmem: tego jak postrzegają, czują i rozumieją otaczający ich świat, tego w jaki sposób podejmować z sukcesem komunikację z osobami z ASD, tak aby nie dochodziło do jej zawieszenia z jednej ze stron. Ważne, by wiedzieć, jak interpretować zachowania osób ze spektrum. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest dniem, w którym organizacje - miedzy innymi nasza fundacja - oraz środowiska zaangażowane w temat autyzmu szerzą wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób pomagać, by osoby autystyczne mogły bez przeszkód funkcjonować w otaczającej ich rzeczywistości dzięki temu realizować swój potencjał.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%