Zamknij
REKLAMA

Cantores Veiherovienses i ZKP z dotacjami miasta

09:24, 06.04.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych - Stowarzyszenie Chór Mieszany „Cantores Veiherovienses” oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Odział Wejherowo podpisali umowy na dotacje z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem.

Przypomnijmy, że Prezydent Miasta Wejherowa przyznał na 2021 rok dotacje dla 53. organizacji pozarządowych na łączną kwotę ponad 950 tys. zł.

Wejherowski chór „Cantores Veiheroienses”, kierowany przez wiele lat przez prof. Marka Rocławskiego, w ubiegłym roku obchodził 35-lecie swojej działalności, ale sytuacja pandemiczną związana z Covid-19 uniemożliwiła przeprowadzenie jubileuszowych obchodów. Dlatego realizację jubileuszu przełożono na 2021 rok. Z przyczyn obiektywnych nie mógł się tez odbyć koncert zaplanowany na Święta Wielkanocne. Praca chóru ze względu na ograniczenia koronawirusowe jest mocno utrudniona, a w okresie nasilenia zakażeń ze względu na bezpieczeństwo chórzystów wręcz niemożliwa.

Prezes chóru Beata Mielewczyk informuje, że jak tylko warunki na to pozwolą chór przeprowadzi w możliwym terminie obchody jubileuszowe, na co została podpisana umowa na kwotę 8 650 zł. Obecnie dyrygentem chóru jest Tomasz Chyła.

- W tym roku z konieczności zamierzamy skupić się przede wszystkim na lokalnej prezentacji chóru na terenie Wejherowa i Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Mamy też w planach udział w mniejszych festiwalach maryjnych – informuje Beata Mielewczyk, prezes Stowarzyszenia Chór Mieszany „Cantores Veiherovienses dziękując za przyznane dofinansowanie.

Na dotację w wysokości 7 000 zł podpisali też umowę z prezydentem Wejherowa przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Wejherowie – Mirosław Gaffka i skarbnik oddziału – Halina Rumpca. Mirosław Gaffka dziekując za przyznane środki poinformował, że wejherowskie Zrzeszenie zamierza w tym roku przeprowadzić Konkurs haftu kaszubskiego, warsztaty malarskie na rynku, 50. Konkurs recytatorski literatury kaszubskiej „Rodna Mowa”, a także koncerty chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka, jeśli tylko warunki pandemiczne na to pozwolą. Wejherowscy Zrzeszeńcy mają też wyhaftowany nowy sztandar, który chcieliby w tym roku poświęcić i przyjąć do swojej działalności.

- Wszystkim mieszkańców Wejherowa przypominamy, aby podczas Spisu Powszechnego pamiętać o zgłoszeniu swej przynależności do Małej Kaszubskiej Ojczyzny. Zapraszamy też raz w miesiącu na nabożeństwa w języku kaszubskim do kościoła pw. Św. Stanisława Kostki – dodaje prezes Mirosław Gaffka.

Zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz wręczając podpisane umowy na dotacje podkreślił, że organizacje pozarządowe dobrze realizują zadania publiczne dla mieszkańców dla różnych grup społecznych w wielu obszarach działalności m.in. w dziedzinie sportu, ochrony zdrowia, przeciwdziałania alkoholizmowi i innym patologiom społecznym, a także kultury, sztuki, turystyki i ochrony środowiska.

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%