Zamknij
REKLAMA

Miasto ratuje kasztanowce

16:00, 01.05.2021 | D.D.
Skomentuj
REKLAMA

W kwietniu redzki magistrat rozpoczął akcję ochrony drzew przed niszczącym działaniem szrotówka kasztanowcowiaczka. Szkodnik zaatakował kasztanowce pospolite rosnące na terenie miasta.

Od wieków uznaje się, że w cieniu kasztanowca można znaleźć szczęście. Drzewo to jest również charakterystycznym symbolem polskiej jesieni. Redzkie kasztanowce bezlitośnie niszczy szrotówek kasztanowcowiaczek, motyl który przybył do Polski w latach 90-tych z Europy Południowej. Zaatakowane przez niego drzewa z roku na rok stają się coraz słabsze, gorzej rosną, a nawet mogą z czasem obumierać. Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i opadają, a w konsekwencji uszkodzeniu ulegają całe konary drzew.

-Podejmujemy walkę z tym zabójczym szkodnikiem – mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Chcemy ratować jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew w naszym mieście. Skuteczne działania muszą mieć charakter masowy, aby owady nie przemieszczały się z jednego drzewa na drugie.

Larwy szrotówka zimują w ziemi, a wiosną przedostają się po pniu do korony drzewa. Najskuteczniejszą i najprostszą metodą zwalczania tego szkodnika jest zabezpieczenie pnia opaską lepową, czyli specjalnym, półmetrowej szerokości pasem folii, który zatrzyma wędrujące larwy. Założone taśmy lepowe zostaną zdjęte i zniszczone na jesieni, do tego czasu opaski  powinny wyłapać większość owadów.

Na początek Urząd Miasta w Redzie zakupił 25 sztuk opasek lepowych. Zabezpieczą one kilkanaście drzew, rosnących w zabytkowej Alei Lipowej, na ulicy Tęczowej, w ciechocińskim parku oraz na ulicy Puckiej 49 (pomnik przyrody).

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%