Zamknij
REKLAMA

Pasterskie Zawody - Kaszubski Trial o Puchar Fantka

17:04, 04.05.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Zawody pasterskie to impreza sportowa, podczas której drużyny złożone z przewodnika i psa rywalizują między sobą, prezentując swoje umiejętności pasterskie.

Podczas zawodów przewodnik kieruje psem za pomocą komend w taki sposób, by ten prowadził grupę owiec przez przeszkody w narzuconym kierunku i porządku. Przeszkody i ruchy mają odzwierciedlać zadania, które pies i jego przewodnik wykonywaliby w codziennej pracy.

Takie zawody odbędą się w dniach 15-16 maja po raz pierwszy w Województwie pomorskim, W Powiecie wejherowskim, W Gminie Wejherowo, w sołectwie Łężyce.

Zawody te organizowane są przez Sheep in a Tricity Landscape Park z Łężyc (hodowla owiec i treningi pasterskie), Game of Shadows z Gdyni (hodowla border collie) oraz Stowarzyszenie „Szansa dla Nas" z Łężyc.

Na zawodach pasterskich wyróżnia się zazwyczaj trzy poziomy trudności przebiegów. W pierwszych dwóch przebieg składa się z takich części:

outrun — dobieg po owce (pies jest wysyłany po owce)

lift — łagodne podjęcie owiec

fetch — prowadzenie owiec do przewodnika

drive — prowadzenie owiec od przewodnika (oceniane są linie i trafienia w wyznaczone bramki)

shed — dzielenie owiec (pies musi oddzielić wyznaczone sztuki)

pan — zagonienie owiec do koszaru.

Różnica między tymi dworna poziomami to odległość, na jakiej pies pracuje z dala od przewodnika. W przypadku najniższego poziomu pomoc człowieka jest dużo większa, a odległości są małe. W drugiej klasie pies musi być już samodzielny, a odległości zwiększają się. Najwyższa klasa składa się dodatkowo z singla, czyli wydzielenia jednej owcy. Pies pracuje na tak dużych odległościach, że przewodnik podaje większość komend za pomocą gwizdka pasterskiego.

Zawody przede wszystkim sprawdzają poziom wyszkolenia psa, umiejętności przewodnika w prowadzeniu go tak, by zadania były wykonywane efektywnie i zgodnie z zasadami.

Przewidujemy przyznanie nagród w trzech kategoriach zwycięskich (1,2,3 miejsce) oraz za ukończenie triola, dlatego też zwracamy się z pytaniem, o możliwość dofinansowania nagród lub przekazania nagród. Udział w zawodach bierze 25 psów z całej Polski.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%