Zamknij
REKLAMA

Sezon na owoce leśne trwa, czym jest bąblowica?

12.00, 21.07.2021 C.M.
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Bąblowica jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych, które uwalniane są z kałem zakażonych psów i lisów.

Jest to schorzenie trudne do zdiagnozowania, ponieważ bardzo długo rozwija się w organizmie bezobjawowo, przenosi się ze zwierząt na ludzi. Do zakażenia dochodzi poprzez brudne ręce, jedzenie nieumytych owoców z krzaka, spożycie skażonej jajami innej żywności lub wody oraz przez bliski kontakt z zakażonymi już zwierzętami w tym np. głaskanie czy pielęgnacja. Najczęściej zarażają się dzieci podczas zabawy z pupilami. Człowiek jest więc przypadkowym i nietypowym żywicielem pośrednim tasiemca, którym jest bąblowiec.

fot. pixabay.com

Co się dzieje, gdy dojdzie do zakażenia?

Zarażenie bąblowcem nie zawsze jednak oznacza chorobę. To czy wykluta z jaja larwa zagnieździ się u człowieka zależy od indywidualnego poziomu odporności jego organizmu oraz od tego czy larwa znajdzie sprzyjające dla siebie warunki.

Z jaj, które dostają się do przewodu pokarmowego człowieka wykluwają się larwy, które następnie penetrując ścianę jelita dostają się do naczyń krwionośnych lub limfatycznych, którymi są roznoszone po całym organizmie. Zatrzymują się w drobnych naczynkach różnych narządów (min. płuc, wątroby, nerek, mózgu), zatykając ich światło.

Objawy zależą od lokalizacji cysty. Gdy usytuują się w płucach chory może odczuwać bóle w klatce piersiowej, może pojawić się kaszel, krwioplucie oraz duszności. Gdy bąblowiec zaatakuje nerki, występują zaburzenia czynności nerek, krwiomocz i bóle. Obecność pasożyta w mózgu mogą sygnalizować bóle głowy i zaburzenia psychoneurologiczne.

Leczenie farmakologiczne bąblowicy ma zazwyczaj na celu obkurczenie cysty. To rodzaj przygotowania, dzięki któremu ściany bąbla są jak najmniej napięte i istnieje jak najmniejsze ryzyko rozerwania cysty w trakcie zabiegu.

 

(C.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%