Najstarszy klub sportowy na Pomorzu – Wejherowski Klub Sportowy „Gryf”, świętował Jubileusz 100. lecia swojej działalności w Filharmonii Kaszubskiej. Była to najlepsza okazja do przypomnienia ciekawej i barwnej historii klubu, zaprezentowania dorobku kliku pokoleń sportowców i działaczy, podziękowań, wyróżnień i życzeń, wspomnień i spotkań, czasami po latach. Na spotkanie przybyła spora grupa starszego pokolenia sportowców i działaczy oraz liczni goście.
Historia i dorobek klubu zostały zaprezentowane w formie filmu przygotowanego przez Marcina Milewskiego. W filmie zostały pokazane na starych fotografiach dawne obiekty sportowe i sportowcy minionych lat w połączeniu ze wspomnieniami żyjących reprezentantów klubu z różnych dziedzin sportu i współczesnymi sukcesami klubu włącznie. Do nich z pewnością należy wywalczony finał Pucharu Polski w 2011 roku zakończony meczem z Legią Warszawa na stołecznym stadionie. Przypomnijmy, że w drodze do tego finału Gryf ogrywał wówczas kolejno: Olimpię Grudziądz 1:0, Zawiszę Bydgoszcz 4:3, Sandecję Nowy Sącz 1:0, Koronę Kielce 1:0, Górnika Zabrze 1:0, ulegając ostatecznie Legii Warszawa na swoim stadionie 0:3 i remisując w stolicy 1:1.
100. letnia historia Gryfa, to jedna prawie trzecia część historii miasta, a także piękna część historii wejherowskiego sportu obejmująca kilkanaście dyscyplin sportowych, w których Klub odnosił liczne osiągnięcia i sukcesy sportowe. Na ten jubileusz nakłada się również 90. rocznica wybudowania stadionu sportowego na Wzgórzu Wolności. Stadion wybudowali mieszkańcy przy udziale ówczesnego burmistrza Władysława Kruczyńskiego. To miejsce przez wiele lat integrowało i integruje nadal miejscową społeczność przysparzając mieszkańcom wiele niezapomnianych emocji i przeżyć – powiedział Krzysztof Hildebrandt prezydent Wejherowa podkreślając, że jest dumny z tego, co Gryf osiągnął i zostawił dla miasta.
Od stu lat klub nierozerwalnie związany jest z grodem Wejhera, wrósł w jego historię i znalazł trwałe miejsce w sercach wielu pokoleń mieszkańców naszego regionu. Życzę wielu osiągnięć sportowych, pasji oraz nieustającej motywacji do zdobywania jak najlepszych wyników. Niech kolejne lata obfitują w sukcesy, talenty sportowe oraz wiernych kibiców - mówiła starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Włodarze Wejherowa przekazali Zarządowi Klubu z okazji 100. lecia WKS “Gryf” czek wartości 100 tys. zł.
Za wieloletni wkład pracy i sukcesy klubu, dzięki którym wejherowska drużyna osiągnęła największe sukcesy w swojej historii oraz za wykreowanie w Polsce sportowego wizerunku miasta Wejherowa prezydent Krzysztof Hildebrandt z okazji 100-lecia WKS “Gryf” wyróżnił byłego piłkarza, a obecnie Honorowego Prezesa Klubu Rafała Szlasa Miniaturą Statuetki Jakuba Wejhera. Odbierając nagrodę Rafał Szlas powiedział, że „Gryf to ludzie, a ludzie to Gryf” dając do zrozumienia, że odbiera to jako uznanie dla wszystkich sportowców, trenerów i działaczy klubowych.
W trakcie obchodów Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa zostali uhonorowani również zasłużeni sportowcy: brązowy medalista olimpijski i mistrz Europy w boksie Hubert Skrzypczak, wielokrotny mistrz Polski - Lech Bieńkowski i lekkoatleta, długodystansowiec Jan Białk, a także działacze: Rafał Szlas, Piotr Ruszewski – prezes klubu, Wojciech Bork - trener, Dariusz Mikołajczak – wiceprezes oraz gospodarz obiektu o 40. letnim stażu - Zbigniew Hallmann.
Podczas gali również Zarząd Klubu podziękował zawodnikom, działaczom i sponsorom. W dowód uznania i wdzięczności za wspieranie klubu prezes WKS „Gryf” Piotr Ruszewski wyróżnił prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta i Radę Miasta Wejherowa Medalem 100-lecia WKS Gryf. Zarząd Klubu uhonorował pamiątkowymi podziękowaniami także wielu zasłużonych sportowców. Podziękowania otrzymali przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych m.in. Gerard Patok (kolarstwo), Stanisław Harasiuk (podnoszenie ciążarów), Hubert Skrzypczak i Zdzisław Ostaszewski (boks), Lech Bieńkowski i Michał Jeliński (tenis ziemny), Jędrzej Czuryłło, Jan Tokarski, Dariusz Olszewski, Marek Kraszkiewicz, Jerzy Lemke, Ryszard Glass, Zbigniew Kołodziejski i Henryk Milewczyk (koszykówka), Danuta Nowocińska (z d. Andrzejewska), Bogumiła Zieg, Witold Zieg, Marek Klecha, Sollbauer, Jerzy Szreder, Andrzej Puzdrowski (piłka ręczna mężczyzn i kobiet), a także - Jan Bednarz, Stanisław Ryba, Jerzy Lemke, Piotr Białas i Wojciech Bork (piłka nożna).
Nie zapomniano także o sponsorach i osobach wspierających klub. Podziękowano m.in. staroście Powiatu Wejherowskiego Gabrieli Lisius, właścicielom firm Orlex, Northpol i innym. Podczas uroczystości w foyer czynne było stoisko z pamiątkami, koszulkami, albumami i gadżetami klubowymi.
Rafał Szlas poinformował, że z okazji 100-lecia WKS “Gryf” ukazał się album fotograficzny pt. „100 lat 1921-2021. Najstarszy Klub na Pomorzu”, wydany przez klub przy pomocy miasta i powiatu.
Wśród gości obchodów znaleźli się m.in. przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Maciej Kowalczuk, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski, zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz, sekretarz miasta Bogusław Suwara, duże grono miejskich radnych z przewodniczącym Rady Miasta Jacekiem Gafką, wicestarosta Jacek Thiel, przewodniczący Rady Powiatu Józef Reszke, wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, a także sponsorzy, trenerzy, byli sportowcy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele stowarzyszeń i klubów sportowych. Nie zabrakło również kibiców Gryfa. Oprawę artystyczną zapewnili swoimi występami Patrycja Szlas i Robert Janowski.
Z historii WKS “Gryf” Wejherowo
Historia wejherowskiego klubu oparta jest na tradycjach założonego w kwietniu 1921 roku z inicjatywy Bronisława Lorenca, braci Jagodzińskich i Leona Prusińskiego pierwszego towarzystwa gimnastycznego „Sokół” Gniazdo Wejherowo, a niedługo po tym „Siły” i właściwego przodka obecnego Wejherowskiego Klubu Sportowego – „Kaszubia”. W 1927 roku „Sokół” zrzeszał 700 członków. Organizowane zawody m. in. o „Błękitną Wstęgę Bałtyku” przyciągały krajowe sławy. Dodajmy, że Kaszubia Wejherowo przed wojną grała w klasie „A”. Klub sportowy pod nazwą „Gryf” pojawił się w kwietniu 1945 roku jako spadkobierca klubów dwudziestolecia międzywojennego wchłaniając szybko jednosekcyjne kluby takie jak „Wejherowianka” i „Czytelnik”. W „Gryfie” w drugiej połowie lat 90. tych funkcjonowało kilkanaście sekcji sportowych, a w nazwie klubu pojawiały się różne dodatki jak np. MMKS, Gryf Northpol czy Gryf-Orlex. Obecna nazwa brzmi: Wejherowski Klub Sportowy „Gryf”.
Zarząd Klubu tworzą: Piotr Ruszewski – (prezes) Dariusz Mikołajczak (wiceprezes) oraz Sylwester Maszota, Michał Kmita i Marcin Zyskowski. Honorowym Prezesem Klubu jest Rafał Szlas.
Źródło: wejherowo.pl
1 0
W sporcie liczą się przede wszystkim WYNIKI. Czym w tej materii Gryf może się pochwalić w ciągu ostatnich dwóch lat? Równie dobrze mogli stypę urządzić, a nie jubel.