Zamknij
REKLAMA

Urządzenie ColdCut Cobra w OSP Luzino

16:23, 02.08.2022 | Magdalena Chmielewska
fot. FB OSP Luzino
REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna w Luzinie to pierwsza jednostka na terenie województwa pomorskiego, która od niedawna posiada wielofunkcyjny sprzęt.

W OSP Luzino znalazł on swoje miejsce w samochodzie SLRT Ford Transit, jednak warto zaznaczyć, że jego kompaktowe wymiary pozwalają na zamontowanie go na wielu rodzajach podwozi. Ponieważ urządzenie jest w pełni autonomiczne może służyć na lądzie, morzu a nawet być przemieszczane przez śmigłowce.

Doskonale łączy atak strumieniem wody z bezpiecznej pozycji zewnętrznej i wentylację z nadciśnieniem. Daje możliwości szerszego działania podczas akcji, nie angażując całego zastępu do gaszenia, a na przykład przenosząc siły na akcję ratunkową.

fot. FB OSP Luzino

Jak tłumaczy Maciej Iwiński właściciel firmy „Born To Rescue” w rozmowie z gwe24.pl -

„ColdCut Cobra jest to system tnąco-gaszący wykorzystujący mieszaninę wysokiego ciśnienia wody i ścierniwa do przebijania przez dostępne materiały budowlane. Po przebiciu następuje podawanie środka gaśniczego do wnętrza pomieszczenia objętego pożarem. Woda w postaci mgły wodnej powoduje redukcję temperatury gorących gazów pożarowych. System gaszenia mgłą wodną jest to jedna z kilku metod obniżenia ich temperatury.”

Dnia 31 lipca również firma Born To Rescue, która zawodowo zajmuje się szkoleniami z gaszenia pożarów wewnętrznych, przeprowadziła w jednostce OSP Luzino obowiązkowe zajęcia dla strażaków, którzy będą używać nowo zakupionego sprzętu podczas działań gaśniczych.

„Podczas szkolenia nowych operatorów urządzenia ColdCut Cobra dużo rozmawialiśmy o wdrożeniu systemu chłodzenia gazów pożarowych mgłą wodną. Czyli była teoria, ale również praktyka. Warto zaznaczyć, że system Cobra swobodnie wpisuje się w standardy działań polskiej straży pożarnej, znacząco wpłynie również na podniesienie poziomu bezpieczeństwa." - kontynuuje Maciej Iwiński.

fot. FB OSP Luzino

„Bardzo chcielibyśmy podziękować Wójtowi Gminy Luzino, Radzie Gminy Luzino z przewodniczącym na czele za wsparcie projektu jakim był zakup Cobry.” - czytamy także na Facebooku OSP Luzino.

Ciekawostką jest fakt, że dzięki wykorzystaniu urządzenia przebijająco-chłodzącego Cobra minimalizuje również ekspozycję strażaków na wysokie temperatury i rakotwórcze substancje powstające w procesie spalania.

fot. FB Born To Rescue

(Magdalena Chmielewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%