Zamknij
REKLAMA

Do Gminy Luzino trafiły tabletki jodku potasu

11.00, 04.10.2022 . Aktualizacja: 11.13, 04.10.2022
Skomentuj fot. UG Luzino
REKLAMA

Ze względu na walki w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie do jednostek Państwowej Straży Pożarnej zostały rozesłane pakiety z tabletkami jodku potasu. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego.

- Zgodnie z poleceniem władz centralnych gmina Luzino realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej. Podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie gminy, w zależności od miejsca zamieszkania - poinformowały władze gminy.

Adresy punktów dystrybucji:

 • Barłomino – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego, Barłomino ul. Szkolna 3, (sala gimnastyczna),
 • Dąbrówka – świetlica wiejska, ul. ppłk. R. Lubowiedzkiego 16,
 • Kębłowo – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, ul. Wiejska 49, (sala gimnastyczna),
 • Kochanowo – świetlica wiejska, ul. Ks. Borysiewicza 1,
 • Luzino: a) dla mieszkańców na południe od torów kolejowych - Sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego ul. Szkolna 11, b) dla mieszkańców na północ od torów kolejowych - Hala widowiskowo-sportowa, Luzino ul. Mickiewicza 22,
 • Milwino – świetlica wiejska (OSP), ul. Strażacka 5,
 • Robakowo – przedszkole w Robakowie, ul. Św. Jana 49,
 • Sychowo – Szkoła Podstawowa im. płk. Stanisława Dąbka, ul. Szkolna 4, (sala gimnastyczna),
 • Tępcz – świetlica wiejska, ul. Sportowa,
 • Wyszecino – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka, ul. Szkolna 2, (sala gimnastyczna),
 • Zelewo – świetlica wiejska (OSP), ul. Długa 31,
 • Zielnowo – dom sołtysa, Zielnowo 6.

Prowadzenie takich działań ma charakter prewencyjny, tak aby w wypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieszkańcy mieli świadomość, gdzie mogą udać się po preparat. W sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego preparat będzie podawany osobom do 60. roku życia (ze względów medycznych).

Informacja o wystąpieniu zdarzenia radiacyjnego będzie niezwłocznie podana do wiadomości publicznej a po wydaniu zarządzenia Wojewody Pomorskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Luzino.

- Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować. Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej gminy i w mediach społecznościowych - uprzedza Urząd Gminy Luzino.

Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji. Wszelkie wystąpienie wątpliwości przed zażyciem preparatu należy zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak podaje administracja rządowa (stan na 29.09 br.) podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Źródło: UG Luzino

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%