Zamknij

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – trwa nabór

11:52, 12.01.2023 Magdalena Chmielewska / WCR w Gdyni Aktualizacja: 12:12, 12.01.2023
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku.

Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Zgłoszenie się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej to pierwszy krok na drodze do powołania w szeregi Wojska Polskiego a w szczególności żołnierzy zawodowych.

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną (na bezpłatne badania kieruje Szef WCR) do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Rozpoczęcie procesu rekrutacji

Pierwszym krokiem ochotnika do służby jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110. WCR to miejsce, gdzie ochotnik złoży odpowiednie dokumenty, które wymagane są w procesie rekrutacji. Następnie kandydat zostanie skierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Finałem postępowania będzie wydanie orzeczenia o zdolności do służby i karty powołania na szkolenie.

Szkolenie w jednostce wojskowej

Dobrowolną służbę kandydat rozpocznie od 27-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas pozna zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodową, terytorialną czy też rezerwę aktywną.

Wynagrodzenie i możliwości rozwoju

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4560 zł brutto. Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Zachętą dla ochotników jest także możliwość odbycia szkoleń na koszt armii. Już na etapie składania wniosku o powołanie do dobrowolnej służby, ochotnik będzie mógł wskazać, jakie nowe kwalifikacje i uprawnienia chciałby zdobyć np. kurs prawa jazdy kat. C.

Poniżej przydatne adresy i kontakty dla ochotników do służby:

wojsko-polskie.pl - portal informacyjny;

wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem - portal rekrutacyjny - informacyjny;

wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji - kontakty do Wojskowych Centrów Rekrutacji;

zostanzolnierzem.pl – usługa dzięki, której rozpoczniesz akces do służby;

+48 800 180 110 - infolinia dla ochotników - ogólna;

26 126 36 37 - Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gdyni

Terminy szkoleń w 2023 roku:

- 20.02 - 18.03 - szkolenie odbywa się mi.n. w batalionie dowodzenia MW w Wejherowie. - nadal jest możliwość składania wniosków o powołanie na ww. termin.

- 08.05 - 03.06,

- 12.06 - 08.07,

- 17.07 - 12.08,

- 28.08 - 23.09,

- 02.10 - 28.10,

- 13.11 - 09.12,

Ważne informacje:

  • absolwenci certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego mają możliwość odbycia skróconego szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
  • dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie;
  • osoba ubiegająca się o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, składa wniosek do dowolnie wybranego szefa wojskowego centrum rekrutacji;
  • do wniosku, o którym mowa powyżej, załącza się następujące dokumenty: ochotnik według własnego uznania może dołączyć kopie innych dokumentów mających wpływ na pełnienie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
  1. kopię dokumentu tożsamości,
  2. kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie,
  3. kopie innych dokumentów mogących mieć wpływ na powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w szczególności potwierdzających posiadane kwalifikacje, w tym certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami;
  • w celu aktualizacji ewidencji wojskowej szef wojskowego centrum rekrutacji może wezwać w określonym terminie osobę ubiegającą się o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do przedstawienia wymaganych dokumentów.
(Magdalena Chmielewska / WCR w Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%