Zamknij
REKLAMA

O sobotniej zmianie aury

17.55, 20.01.2023 KL Aktualizacja: 18.08, 20.01.2023
Skomentuj Grafika: Prognozowane opady 21.01./Pomorski Alarm Pogodowy
REKLAMA

Pomorski Alarm Pogodowy przygotował informację dotyczącą zmiany pogody, która prognozowana jest u nas od jutra.

"(...) Strefa opadów śniegu związana z nasuwającym się ciepłym frontem atmosferycznym (...) w ciągu kolejnych kilkunastu godzin będzie przesuwać się na północny zachód, w głąb kraju, docierając do Pomorza w sobotni poranek. Początkowo opady obejmą swoim zasięgiem okolice Kwidzyna i Sztumu, natomiast około południa dotrą do linii Pruszcz Gdański - Skarszewy - Czarna Woda. Tuż po południu padać powinno już w Trójmieście oraz w głębi Kaszub.

(...) W przeważającej części województwa pomorskiego spodziewamy się opadów mokrego śniegu, a przyrosty pokrywy śnieżnej sięgną od 1 do maksymalnie kilku cm. Wyjątkiem jest wschodnia ściana pojezierzy Kaszubskiego i Starogardzkiego, gdzie śniegu będzie mogło spaść od kilku, do lokalnie ponad 10 cm. Będzie to miało związek z bliskością frontu i przede wszystkim orograficznym wznoszeniem się powietrza nad wyniesieniami terenu. W strefie opadów mieszanych, która przebiegać będzie bliżej Zatoki Gdańskiej i wybrzeża Bałtyku, dominować będą najpewniej opady deszczu ze śniegiem. Mimo wszystko nie można tam wykluczyć również występowania mokrego śniegu, gdyż nawet drobna zmiana temperatury może wpłynąć na rodzaj opadu.

Temperatury w ciągu dnia oscylować będą w granicach 0, stąd padający śnieg będzie nieznacznie topniał, tworząc cienką warstwę wody. Późniejszym popołudniem, spodziewany jest spadek temperatury gruntu poniżej 0, a pod warstwą śniegu pojawiać się będzie lód. W strefie opadów mieszanych szansa na oblodzenia będzie mniejsza, a to ze względu na nieznacznie wyższą temperaturę. Mimo wszystko, te lokalnie będą mogły wystąpić.

Jutrzejszym opadom towarzyszyć będą także silne porywy wiatru z kierunku północno-wschodniego. Wiatr będzie dochodził do około 70 km/h na całym wybrzeżu, włącznie z Zatoką Gdańską. Nad lądem porywy mogą przekraczać 50-60 km/h, co z pewnością będzie utrudniać jazdę przy padającym śniegu.

Opady zanikać będą jeszcze jutrzejszego wieczora, choć na Kociewiu i wschodzie Kaszub (strefa 10 cm+) mogą z nami pozostać aż do nocy z soboty na niedzielę."

Opracowanie tekstowe: Bartek Zastawny

Opracowanie mapy: Tomasz Szcząchor

 

 

(KL)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%