Zamknij

Memorandum pomorskich samorządowców przekazane premierowi RP

17:44, 10.05.2023 Przemysław Schenk Aktualizacja: 17:49, 10.05.2023
Skomentuj Przemysław Schenk Przemysław Schenk

26 pomorskich samorządów wspólnymi siłami opracowało memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatu lęborskiego, wejherowskiego i puckiego w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej.

Wzywa się w tym dokumencie premiera Mateusza Morawieckiego do pilnego rozpoczęcia kompleksowego dialogu nt. procesu inwestycyjnego związanego z pierwszą w Polsce elektrownią jądrową. To już trzeci tego typu dokument, który został przekazany Prezesowi Rady Ministrów. Poprzednie memoranda trafiły do premiera w 2016 i 2022 r. Niestety nie było na nie odpowiedzi. Samorządowcy liczą na to, że do trzech razy sztuka.

- To nasza trzecia próba zwrócenia uwagi na szereg działań w regionie, które są konieczne dla sprawnej realizacji budowy elektrowni. Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce premiera i wzywamy Mateusza Morawieckiego do rozpoczęcia kompleksowego dialogu. Oczekujemy, że tym razem zostaniemy potraktowani poważnie – mówił podczas konferencji prasowej w Wejherowie, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

fot: Przemysław Schenk

Pod dokumentem oprócz marszałka województwa pomorskiego podpisali się wójtowie gmin: Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, prezydenci i burmistrzowie z: Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starości Pucka, Wejherowa, Lęborka.

Głos samorządowców

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oprócz marszałka województwa pomorskiego uwagi wygłosili też samorządowcy, w tym m.in.: powiatu wejherowskiego.

- Aktywnie współpracowaliśmy przy powstawaniu tego dokumentu, akcentując konieczność modernizacji i powstania nowej infrastruktury. Z punktu widzenia Redy najbardziej oczekiwaną inwestycją jest m.in.: modernizacja dróg wojewódzkich. Jesteśmy w szczególnym położeniu, jeśli chodzi o układ drogowy oraz kolejowy. Dlatego zwracamy uwagę na konieczność rozbudowy linii 202, a to jest bardzo spóźniona inwestycja. Dopiero wpływają do nas wersje projektów. Linia 213 powinna z kolei przejść modernizację. Po prostu infrastruktura musi być rozbudowana, żeby podołać przyjętym harmonogramom. Zakłada się, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony w 2033 roku  – mówiła mgr inż. Halina Grzeszczuk,  I Zastępca Burmistrza Miasta Redy.

fot: Przemysław Schenk

- Chciałabym podkreślić, że jesteśmy gotowi do dialogu. Wiemy, że elektrownia jądrowa jest takim kołem zamachowym dla naszego regionu, a przynajmniej może być. Wiemy też, jakie są potrzeby naszej ludności. Jesteśmy na miejscu i potrafimy rozmawiać z mieszkańcami. Z punktu widzenia Wejherowa układ kolejowy jest podstawą rozwoju, jeśli chodzi o etap budowy. Nie możemy wszystkiego przenieść na drogi, bo po prostu nie dadzą rady. Chcielibyśmy, aby inwestycje jądrowe zbiegły się w czasie, chociażby z modernizacja linii 202 – zaznaczała Beata Rutkiewicz, Zastępca Prezydenta ds. rozwoju miasta Wejherowo.

fot: Przemysław Schenk

Dokument składający się z pięciu działów

Działania zawarte w memorandum zostały podzielone na pięć działów, które odnoszą się do takich kwestii jak: edukacja i rozwój zasobów ludzkich, rozwój gospodarczy, dostępność drogowa, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza oraz infrastruktura elektroenergetyczna. Część dotycząca infrastruktury transportowej, szczegółowo opisuje sieć drogową regionu i wskazuje, które trasy powinny zostać zmodernizowane lub wręcz wybudowane od podstaw. Wskazane są też niezbędne inwestycje w zakresie sieci kolejowej. Z kolei w dziale poświęconemu rozwojowi gospodarczemu samorządowcy wskazują na konieczność np. stworzenia i wypromowania z otoczeniu elektrowni nowych produktów turystycznych takich jak drogi rowerowe. W memorandum zwraca się też uwagę na kwestie edukacyjne.

– Konieczny jest kompleksowy program szkoleń dla dzieci i młodzieży w zakresie energetyki jądrowej, a także włączenie samorządowych instytucji w proces podnoszenia kwalifikacji nauczycieli w tym zakresie. Trzeba też opracować i wdrożyć system edukacji i badań na poziomie akademickim, a programu studiów powinny uwzględniać zagadnienia „jądrowe” – czytamy w memorandum.

(Przemysław Schenk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Roman Roman

0 0

Choczewo najbogatszą gminą w Polsce, brawo mieszkańcy . 23:26, 13.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%