W Filharmonii Kaszubskiej został wystawiony spektakl charytatywny „Intryga doskonała” w oparciu o scenariusz autorstwa Moniki Kubisiak.
W rolę przedstawionych postaci wcieliły się osoby z życia publicznego wraz ze wsparciem aktorów amatorów z grupy teatralnej Errata. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów oraz voucherów w wysokości około 20 tys. zł zostaną przekazane na rzecz Hospicjum Domowego pw. Judy Tadeusza w Wejherowie.
Jak podkreśliła w wystąpieniu reżyser widowiska Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, inspiracją do wystawiania spektakli charytatywnych przez bibliotekę wspólnie z WCK jest postać Aleksandra Majkowskiego, poety, pisarza, dziennikarza, lekarza i działacza kaszubskiego, który jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
- Spektakl jest hołdem dla jego dziedzictwa oraz wszystkich osób, które z oddaniem pracują na rzecz osób wymagających opieki paliatywnej i walki z chorobami. W tym roku spektaklem charytatywnym nawiązaliśmy do historii Wejherowa, szczególnie do 380. rocznicy powstania naszego miasta – powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.
Przed wejściem aktorów na scenę odbyła się aukcja voucherów do ośrodków wypoczynkowych, lokali gastronomicznych oraz rejsu promem do Szwecji, którą poprowadzili wspólnie Ewelina Magdziarczyk-Plebanek i Mieszko Weltrowski.
Spektakl „Intryga doskonała” ukazuje niesforną grupę uczniów nie interesujących się historią swojego miasta, która przez przypadek zostaje wciągnięta przez wehikuł czasu w przeszłość. Okazał się nim klucz wysłany do nauczycielki w tajemniczej paczce. Każdy obrót kluczem przenosił uczniów do innych czasów, zapewniając wiele emocji i wrażeń, ale i dawkę edukacji na żywo. Wśród pojawiających się postaci bohaterowie spektaklu mieli okazję spotkać m.in. Jakuba Wejhera, Franciszkanina, Teodora Bolduana, Reginę Osowicką, a także Kaszubę grającego na akordeonie, znanego nam z rzeźby w Parku Majkowskiego. Cofnięcie wiele lat wstecz uzmysłowiło wszystkim znaczenie historycznych wydarzeń z przeszłości grodu Wejhera.
Na zakończenie aktorzy otrzymali gorące brawa i po symbolicznym kwiatku. Wszystkim twórcom widowiska podziękował zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz gratulując zaangażowania społecznego w tym szlachetnym przedsięwzięciu.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem spektaklu. To może być piękna lekcją historii dla uczniów naszych szkół. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich współtwórców spektaklu za ogrom pracy i zaangażowanie społeczne – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta Wejherowa.
Ewelina Magdziarczyk-Plebanek podziękowała za pomoc i wsparcie Jolancie Rożyńskiej i całemu zespołowi pracowników Wejherowskiego Centrum Kultury oraz Monice Kubisiak – za napisanie specjalnego scenariusza na tę okoliczność.
Obsada i współtwórcy widowiska
W spektaklu wystąpili: Aleksandra Ucińska-Makowska, Mateusz Odowski, Rafał Szlas, Karolina Wojda, Agnieszka Lakowska, Wioleta Urbańska, Justyna Ostrowska, Dorota Chodubska, Mieszko Weltrowski, Jakub Szumilas, Adam Lubocki, Jacek Gafka, Jacek Szulc, Katarzyna Ciesiołkiewicz, Tomasz Fopke, Adam Szulc, Michał Szymerowski, Bartłomiej Szreder i Mateusz Ostaszewski. Reżyseria: Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. Scenariusz: Monika Kubisiak. Scenografia: Aleksandra Lis. Muzyka: Damian Meyer. Dodatkowe podziękowania: Daniel Stawczyk, Formacik, Toamsz Fopke, Muzeum PiMKP – dyrektor Michał Hinc, Szkoła Podstawowa nr 6 – dyrektor Piotr Litwin i Krzysztof Ellwart, Rafał Paczoska - Urząd Miejski w Wejherowie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz