Zamknij

Gmina Szemud stawia na długofalowy rozwój

17:45, 26.09.2024
Skomentuj

Ustanowiony Rekord Polski na „Największy Korowód Dożynkowy”, otwarty nowoczesny park z elementami skateparku w Bojanie – to tylko niektóre inicjatywy, które ostatnio udało się zrealizować w szemudzkiej gminie. Wójt Ryszard Kalkowski przybliża obecnie realizowane inwestycje oraz dalsze plany rozwoju.

Niedawno odbyły się w gminie Szemud coroczne Dożynki Gminne, które obfitowały w wiele atrakcji m.in.: występy muzyczne skierowane do młodych odbiorców. Jak Pan z perspektywy czasu ocenia tegoroczne Święto Plonów?

Przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację naszego największego gminnego święta, które w tym roku ponownie świętowaliśmy przez dwa dni. Na pewno pozytywnie zaskoczyła nas duża frekwencja, szczególnie w sobotę podczas Dnia Młodych w Gminie Szemud, kiedy liczba przybyłych osób była bodaj największa w historii naszych gminnych imprez. To dla nas sygnał, że jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenie. Jednocześnie stanowi to potwierdzenie, że młodzi ludzie są otwarci na tego typu działania na terenie gminy. W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia Gminy Szemud i zrobiliśmy podsumowanie dotychczasowych dokonań. Jednocześnie wstępując w kolejne półwiecze, wyznaczyliśmy sobie nowe wyzwania, które teraz zamierzamy realizować. Adresatami części z nich są właśnie młodzi ludzie, dla których chcemy tworzyć coraz lepsze warunki do spędzania czasu w gminie. Także dobór wykonawców podczas sobotniego koncertu był odpowiednio dostosowany do młodych odbiorców.

Dużo emocji wzbudzał też Korowód Dożynkowy, ponieważ związał się z nim ambitny cel. Jak Pan się czuje jako wójt szemudzkiej gminy, która ustanowiła Rekord Polski na „Największy Korowód Dożynkowy"?

Zawsze podkreślałem, że lubię duże wyzwania, które działają na mnie bardzo motywująco. Dożynki stanowią jedno z nich, chociaż w ostatnich latach zebraliśmy wiele doświadczeń przy ich organizacji, które dziś procentują. Należy pamiętać, że powróciliśmy do świętowania dożynek w Gminie Szemud po długiej przerwie dopiero przed dekadą i przez ten czas udało nam się stworzyć imprezę o odpowiedniej randze, na dużą, a od tego roku nawet rekordową skalę. Razem z grupą pozytywnie zaangażowanych osób – głównie mieszkańców, wspomaganych przez radnych, sołtysów i pracowników. Udało nam się zmobilizować uczestników rekordowo długiego korowodu dożynkowego, liczącego aż 313 pojazdów. Bardzo nas to cieszy, gdyż jest to co roku ważny i niezwykle widowiskowy element uroczystości. Raduje nas także rosnący udział lokalnych przedsiębiorców w tym wydarzeniu. Doceniamy również często niewidoczny, a bardzo znaczący wkład wielu osób w przygotowanie tradycyjnego wystroju gminy, z wykorzystaniem dożynkowych ozdób. To dzięki takim ludziom, którzy poświęcają na przygotowania wolny czas, możliwe jest kultywowanie naszych tradycji, w tym tych związanych z misternie tworzonymi lokalnymi dekoracjami. Były one ważnym elementem, uwzględnianym przy ocenie korowodu, w efekcie czego praca ta została w tym roku dodatkowo nagrodzona w formie uzyskanego specjalnego certyfikatu.

Niedawno otworzono również nowoczesny park z elementami skateparku w Bojanie. Jak ważna jest to inwestycja dla lokalnej społeczności?

Jest to inwestycja, która wpisuje się w oczekiwania wielu mieszkańców. Sądząc po liczbie osób, w szczególności dzieci i młodzieży korzystających z obiektu, wydaje się, że zamierzenie spotkało się z pozytywnym przyjęciem i jest to miejsce, w którym rodziny chcą spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest realizować inwestycje spełniające oczekiwania wszystkich. To prawie niemożliwe, ale trzeba próbować. Dlatego często stosujemy zasadę stosowania hybrydowych rozwiązań, łączących w sobie elementy, które mogą być atrakcyjne dla różnych grup mieszkańców, czy też użytkowników. Dzięki temu szansa na to, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, znacznie rośnie.

Skończył się również okres wakacyjny, podczas którego gmina Szemud oferowała szeroki wachlarz atrakcji. Jaki to był czas dla gminy?

W samorządzie praca trwa w zasadzie bez przerwy – wakacje nie są tu żadnym wyjątkiem. Oprócz prac związanych z przygotowaniem naszych największych cyklicznych imprez, czyli wspomnianych Dożynek oraz Dnia Seniora, odbywają się wówczas rozmaite warsztaty, spotkania, czy też seanse dla najmłodszych w naszym kinie. Organizujemy też w tym czasie w Kamieniu bodaj jedyne strzeżone kąpielisko w powiecie. Uważamy, że umiejętność pływania jest ważna i staramy się na terenie Gminy Szemud tworzyć odpowiednie warunki do jej bezpiecznej nauki już od najmłodszych lat. Uprzednio, dla wszystkich naszych szkół wprowadziliśmy zajęcia z pływania na basenie w Centrum Sportowym w Kielnie. Niejako naturalną konsekwencją powyższego było stworzenie takiego kąpieliska, gdzie każdy może doskonalić umiejętności pod odpowiednim nadzorem naszego Ratownictwa Wodnego, jednego ze 122 tego typu podmiotów w Polsce. Szeroko pojęte bezpieczeństwo jest zresztą jedną z podstaw naszej gminnej polityki. Od niedawna, na początku roku szkolnego prowadzimy podczas Tygodnia Bezpieczeństwa szereg spotkań i szkoleń z przedstawicielami odpowiednich służb w zakresie podstawowych umiejętności, które mogą nam kiedyś uratować zdrowie lub życie. Uczymy tego i utrwalamy odpowiednie postawy już od najmłodszych lat. Wracając do wakacji, w lipcu tego roku tradycyjnie uczestniczyliśmy w Światowym Zjeździe Kaszubów w Kościerzynie, gdzie przekazano nam klëkę, co oznacza, że w przyszłym roku, w dniu 5 lipca 2025 r., XXVI Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Gminie Szemud. Czujemy się zaszczyceni i serdecznie na to wydarzenie niniejszym zapraszamy.

Jakie obecnie są prowadzone inwestycje na terenie gminy?

Do najważniejszych projektów zaliczyłbym budowę nowych skrzydeł szkół podstawowych w Łebieńskiej Hucie i w Koleczkowie, gdzie znajdzie się miejsce również na przedszkole i żłobek. To wyjście naprzeciw zgłaszanym potrzebom mieszkańców. Ponadto realizowany jest projekt „Olimpia", dzięki któremu przy gminnych szkołach zadaszone zostaną obiekty sportowe. Konsekwentnie każdego roku rozbudowujemy również w różnych częściach gminy sieć drogową i kanalizacyjną. To prace, które mogą istotnie zmienić komfort życia mieszkańców. Podobny skutek, szczególnie w kontekście dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych i zwiększających się stale potrzeb w zakresie szybkiego transferu danych, będzie miała budowa sieci światłowodowej, którą zamierzamy pokryć w najbliższych latach w zasadzie teren całej gminy. To inwestycje przyszłościowe. Realizacja każdej poprzedzana jest jednak stosowną analizą, w wyniku której sprawdzamy możliwości uzyskania dofinansowania do danego zadania. Dopiero następnie podejmujemy decyzje w przedmiocie kolejności realizacji zadań.

Jakie są najbliższe plany inwestycyjne oraz rozwojowe dla gminy Szemud?

Oprócz wspomnianych inwestycji wieloletnich, chcielibyśmy wykorzystać dogodne położenie gminy oraz możliwości, które pojawiły się wraz z oddaniem do użytku Trasy Kaszubskiej. Długo przygotowywaliśmy się na tę okoliczność i widzimy ożywienie na rynku. Dodatkowo chcielibyśmy zadbać o rozwój stolicy gminy, a także dalszy rozwój sieci komunikacji publicznej. Nasza gmina jest młoda oraz cechuje ją duży przyrost demograficzny, co pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Jednocześnie, jeśli chcemy mieszkańców tu zatrzymać, musimy stworzyć im jak najlepsze warunki do życia. To wymaga czasu, pracy i konsekwencji, ale jak już wspominałem wcześniej, lubimy wyzwania.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%