Zamknij
REKLAMA

Gdynia rezygnuje z plastiku!

07:00, 25.04.2019 | Gdynia.pl
REKLAMA
Skomentuj

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Postępując zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe stawiają na wykorzystanie produktów wykonanych ze szkła, papieru, drewna i innych zamienników plastiku, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Podjęte działania dotyczą również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto.
 
Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. W odstawkę idą także m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, mieszadełka, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. Prezydent Gdyni zaapelował również do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, tzw. „koszulek” czy plastikowych okładek na dokumenty.
 
Zgodnie z przygotowaną przez Unię Europejską tzw. „dyrektywą plastikową”, od 2021 roku na terenie wspólnoty ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki (talerzykami i sztućcami, patyczkami kosmetycznymi, kijkami do balonów, styropianowymi pudełkami i kubkami (EPS), produktami wykonanymi z oxo-degradowalnych tworzyw).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone