Zamknij

35-lecie Solidarności Walczącej w Trójmieście

13:00, 11.06.2019 | D.D.
Skomentuj
mat.prasowe
REKLAMA

Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto obchodzi w tym roku swoje 35-lecie. Uroczystości związane z jubileuszem odbędą się 24 i 25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
W trakcie wydarzenia organizatorzy stworzą przestrzeń do dyskusji o historii i ludziach ją kreujących. Udział w obchodach będzie również szansą spotkania się z dawnymi działaczami.

Obchody będą wydarzeniem towarzyszącym II edycji Forum Wizja Rozwoju, podczas którego odbędzie sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych. Tematy gospodarcze i narodowe, związane z tymi przedsięwzięciami, są ze sobą ściśle powiązane.

W trakcie ośmiu sesji zaproszeni goście będą dyskutować o historii Solidarności Walczącej. Tematami będą m.in. radio SW, przygotowania do stawiania czynnego oporu czy też druk prasy podziemnej SW. Odbędzie się również projekcja dwóch filmów. Jednym z nich będzie przedpremierowy pokaz filmu Mirosława Basaja w reżyserii Piotra Kucińskiego „Solidarność Walcząca”, a drugi to wyreżyserowany przez Marię Dłużewską "Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść".

Produkcja pokazuje na przykładzie losów Andrzeja Kołodzieja polskie drogi do niepodległości. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć dwie wystawy: "Solidarność Walcząca w Trójmieście" i "Kobiety Walczące". W trakcie wydarzenia nastąpi także prezentacja książek: "Wytrwali do końca" oraz "Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto".

Podczas dwudniowego wydarzenia można będzie obejrzeć pracę dwóch pokazowych, konspiracyjnych drukarni – powielaczowej i sitodrukowej. W ramach oficjalnej części obchodów zostaną także wręczone odznaczenia dla dawnych działaczy organizacji.

Projekt został dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 oraz środków otrzymanych od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA