Zamknij

Czy faktoring może rozwiązać problemy z płynnością finansową w firmie gastronomicznej?

16:01, 21.06.2021 ?.W Aktualizacja: 16:02, 21.06.2021
Skomentuj

Firmy działające w branży gastronomicznej nierzadko zmagają się z problemami z utrzymaniem płynności finansowej, dlatego też chętnie sięgają po różnego rodzaju formy zewnętrznego finansowania. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim kredyty bankowe, jednak na znaczeniu zyskuje faktoring. Czy warto po niego sięgnąć? Czy usługi faktoringowe sprawdzają się w branży HoReCa?

Duże koszty prowadzenia biznesu, a do tego częste i niespodziewane awarie sprzętu, to dla przedstawicieli branży gastronomicznej codzienność. Posiadanie odpowiedniej rezerwy finansowej lub znajomość szybkich i elastycznych form finansowania biznesu są więc koniecznością.

Z jakimi problemami zmagają się lokale gastronomiczne?

Wiele firm działających w branży gastronomicznej współpracuje z przedsiębiorcami, którzy oczekują długich terminów płatności. O ile dla kontrahenta taka sytuacja jest komfortowa, o tyle dla wystawcy faktury już niekoniecznie. Długie terminy płatności istotnie utrudniają bowiem zarządzanie płynnością finansową i bieżące regulowanie zobowiązań – wypłacanie wynagrodzeń, opłacanie czynszu za zajmowany lokal czy regulowanie innych faktur.

Konieczność oczekiwania przez 30–90 dni na otrzymanie należności z faktury dla wielu przedsiębiorców jest bardzo kłopotliwa i zmusza ich do sięgania po zewnętrzne formy finansowania działalności. Jedną z wartych rozważenia jest chociażby faktoring, który pozwala zabezpieczyć firmę przed utratą płynności finansowej lub pozyskać środki niezbędne do sfinansowania planowanych inwestycji.

Faktoring jako forma finansowania gastronomii

Dla wielu przedsiębiorców poszukujących zewnętrznego finansowania produktem pierwszego wyboru jest co do zasady kredyt bankowy. Jego uzyskanie jest jednak dość kłopotliwe i czasochłonne – wymaga wykazania się zdolnością kredytową, przedłożenia wielu dokumentów, które następnie poddawane są długotrwałemu procesowi analizy. Ciekawą alternatywę dla kredytu stanowi faktoring, który jest dostępny dla każdego, w tym również dla niewielkich przedsiębiorstw z branży gastronomicznej. Nie wymaga dokumentowania zdolności kredytowej ani ustanowienia zabezpieczenia na majątku firmy, a do tego jego pozyskanie zajmuje zaledwie chwilę i często odbywa się w 100% online.

Na czym polega usługa? Na sprzedaży firmie faktoringowej nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W efekcie przedsiębiorca odzyskuje kwotę należności, pomniejszoną o koszt usługi, niemal natychmiast i może przeznaczyć ją na dowolny cel – pokrycie bieżących zobowiązań lub inwestycje.

Czy gastronomia może sobie pozwolić na usługi faktoringowe?

Zwykło się uważać, że faktoring jest drogą usługą i zarezerwowaną wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, tymczasem faktoring dla firmy gastronomicznej znaleźć dziś można w ofertach wielu wyspecjalizowanych podmiotów. Skorzystać z niego może każdy przedsiębiorca, niezależnie od skali prowadzonego biznesu. Zachęcają do tego również atrakcyjne stawki prowizyjne oraz możliwość zaliczenia faktoringu w koszty prowadzenia działalności.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%