Zamknij
REKLAMA

Rezydent podatkowy – najważniejsze informacje

10.47, 08.08.2022 . Aktualizacja: 10.47, 08.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

Co to jest rezydencja podatkowa?

Rezydencja podatkowa to określenie miejsca, w którym płacony jest podatek. Jej modyfikacja może być potrzeba w momencie, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę kraju, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą. Z kolei rezydent podatkowy, na przykładzie Polski, jest to osoba fizyczna, zamieszkała w Polsce, która posiada w kraju centrum interesów osobistych lub przebywa tu więcej niż 183 dni w roku podatkowym. Nawet, jeśli przedsiębiorca zmieni miejsce zamieszkania i założy tam firmę, nie znaczy to, że utraci polską rezydencję podatkową.

Rezydencja podatkowa – cel powstania

Termin rezydencji podatkowej związany jest z krajem, w którym należy rozliczać podatki. Jeśli przedsiębiorca mieszka w dwóch państwach, rezydencja podatkowa umożliwia określenie nieograniczonego obowiązku podatkowego. W takim przypadku podatek należy rozliczyć zarówno w kraju, w którym się mieszka i pracuje, jak i w miejscu rezydencji podatkowej. Aby nie płacić podwójnej sumy dobrze jest sprawdzić, czy kraje zawarły między sobą umowę o uniknięciu podwójnego opodatkowania.

Czy można zmienić polską rezydencję podatkową?

Bez większego problemu można zmienić rezydencję podatkową. Jest oczywiście jeden warunek. Należy uzyskać status rezydenta podatkowego w innym kraju. Nie wiąże się to z utratą rezydencji podatkowej w Polsce.

Aby nie płacić tu podatków, czyli nie posiadać rezydencji podatkowej polskiej należy przebywać poza Polską więcej niż 183 dni w roku, a także nie posiadać w kraju centrum interesów. Jeśli przedsiębiorca pracuje za granicą ponad 8 miesięcy, a dysponuje majątkiem, zlokalizowanym w Polsce i tu też mieszka jego rodzina, uznać można, że jego rezydentura znajduje się właśnie tu.

Pracownicy fiskusa bez problemu mogą skontrolować, gdzie znajduje się centrum interesów życiowych. Podatnik będzie miał więc obowiązek wykazać, że przebywa za granicą większą część roku. W tym celu warto np. pokazać umowę najmu mieszkania, która znajduje się za granicą.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – co to oznacza?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest porozumieniem między krajami, które pozwala uniknąć powielania roszczeń, związanych z tym samym dochodem. W Polsce istnieją dwie metody, dzięki którym można uniknąć podwójnego opodatkowania:

  • metoda zaliczenia proporcjonalnego. Stanowi to podatek od sumy dochodów, które osiągnięte zostały zarówno za granicą, jak i w Polsce. Od podatku obliczonego w ten sposób należy odjąć podatek, który został zapłacony w innym państwie,
  • metoda wyłączenia z progresją. Polega na zwolnieniu danego dochodu od opodatkowania, a następnie uwzględnienie go podczas ustalania progów podatkowych dla reszty dochodów.

Wykaz umów dotyczących uniknięcia podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę znajduje się na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/.

Nowe ulgi dla rezydentów podatkowych

Rząd w obecnej chwili pracuje nad wprowadzeniem w życie kolejnych ulg podatkowych, które mają zachęcić do powrotu do kraju i zmianę rezydencji podatkowej na polską. Jedną z korzyści tejże ulgi miałoby być pokrycie kosztów połowy podatku za rok, w którym zdecydują się powrócić do kraju. W roku kolejnym podatnik miałby odliczone kolejne 50% podatku. Wśród propozycji jest także możliwość ryczałtu dla nowych rezydentów, którzy przez co najmniej 5 lat byli rezydentami innego państwa i nadal będą prowadzić działalność za granicą.

Wskazanie rezydencji podatkowej powinno być dokonywane w oparciu o umowę o uniknięcie podwójnego opodatkowania, jak również z uwzględnieniem przepisów prawa podatkowego. Ustalenie jej ma ogromne znaczenie m.in. dla rozliczeń podatkowych.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%