Zamknij
REKLAMA

Znamy wyniki 23. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską "Gryf Gospodarczy 2022"

11.00, 28.11.2022 . Aktualizacja: 14.05, 28.11.2022
Skomentuj fot. Gryf Gospodarczy
REKLAMA

17 listopada w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, wręczono statuetki Gryfa Gospodarczego najlepszym pomorskim przedsiębiorstwom. Do konkursu zgłosiły się 93 firmy z całego województwa, z czego 87 przeszło ocenę formalną. 

Galę otworzył wicemarszałek województwa pomorskiego, dziękując i gratulując wspaniałych osiągnięć wszystkim firmom, które zgłosiły się w tym roku do rywalizacji. „Jesteście Państwo naszymi ambasadorami – kreatorami marki Pomorza” – mówił w swoim wystąpieniu powitalnym Leszek Bonna.

Laureatów Gryfa wybrano na podstawie wstępnej rekomendacji dokonanej przez partnera merytorycznego PwC oraz oceny Kapituły, złożonej z przedstawicieli Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, a także sponsora głównego konkursu. Oprócz statuetek dla laureatów, przyznano także medale finalistom.

Nagrody, oprócz marszałka, wręczyli przedstawiciele sponsora głównego – mBanku, a także przedstawiciele partnera – Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza - w kategorii Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Przedstawiciele patronów medialnych wręczyli swoją nagrodę – Gryfa Medialnego.

Gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom!

Wyniki 23. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2022”

fot. Gryf Gospodarczy 

Lider innowacji

W podkategorii mikro i małe przedsiębiorstwo zwyciężyła firma Marine Technology Sp. z o. o. z Gdyni. Kapituła doceniła liczne projekty badawcze o wysokim poziomie innowacyjności przy jednoczesnym praktycznym zastosowaniu rozwiązań. Rozpoznawalna na całym świecie dzięki zdalnie sterowanej pływającej platformie HydroDron do pomiarów hydrograficznych.

Wyróżnienia otrzymały PPU OMEGA Sp. z o.o. i Bioseco SA z Gdańska.

W podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo statuetkę otrzymał Iglotex S.A. ze Skórcza. Kapituła Gryfa doceniła firmę jako innowatora rozwiązań produktowych oraz technologicznych, także biorąc pod uwagę nowy zakład w Skórczu, będący jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wyróżnienie otrzymały RADMOR S.A. z Gdyni i Sunreef Venture S.A. z Gdańska

Lider Eksportu

Spośród mikro i małych przedsiębiorstw nagrodzono ATM Lighting Sp. z o.o. z Gdańska - Firma konsekwentnie rozwija działalność eksportową, która stanowi 50-60% przychodów, co nie umknęło uwadze kapituły. Oprawy ATM Lighting wnoszą światło nawet do takich miejsc jak więzienie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy destylarnia Whisky w Szkocji.

Wyróżnione zostały firmy MARKOPOL Marcin Konkel z Łebuni i Portman Lights Sp. z o.o. z Gdyni.

Wśród średnich i dużych przedsiębiorstw kapituła doceniła firmę MARKOS z Głobina. Z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa firma wyszła obronną ręką, a właściwie wypłynęła prosto na rynek holenderski opanowując go 261 łodziami wyprodukowanymi w zakładzie w Głobinie i ustanawiając tym samym rekordowy wynik w historii przedsiębiorstwa. Dziś 52% sprzedaży stanowią umowy zawierane z klientami zagranicznymi z Niemiec, Holandii, Finlandii czy Francji.

Wyróżnienia przyznano firmie Saicon Sp. z o.o. ze Straszyna i Grupie Kapitałowej Trans Polonia z Tczewa.

Lider Inwestycji

W tym roku nagrodzono w tej kategorii tylko średnie i duże przedsiębiorstwa. Laureatem został Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. Budowa pirsu zachodniego w Terminalu 2, rozbudowa Terminalu 2, kompleks biurowców Airport City Gdańsk, to tylko niektóre z inwestycji Portu Lotniczego. Nowopowstała powierzchnia w Terminalu 2 umożliwiła otwarcie kolejnych punktów usługowych, takich jak kawiarenki czy sklepy wolnocłowe tworząc nowe miejsca pracy, a pierwszy biurowiec z kompleksu Airport City Gdansk, został już wynajęty kontrahentom.

Wyróżnienia otrzymały też Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A i Clima Gold Sp. z o.o. z Rumii.

Lider odpowiedzialności społecznej

Misją Port Service z Gdańska jest likwidacja nielegalnie składowanych odpadów niebezpiecznych, które mogą wywołać katastrofę ekologiczną i narazić zdrowie i życie ludzi. Firma realizuje autorski program edukacyjny w trójmiejskich szkołach promujący korzyści z segregowania odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, nagrodzono Baltic hub (jeszcze niedawno DCT). Jest to firma, która aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, inwestuje w infrastrukturę społeczną, wspiera edukację i aktywność fizyczną dzieci i młodzieży oraz zapewnie uczestnictwo osób starszych w życiu społecznym. Nagradza również projekty związane ze środowiskiem, edukacją, lokalną historią oferując granty w konkursie Busole 2021.

Wyróżnienia otrzymały BEST S.A. z Gdynia i Goodvalley Agro S.A z Przechlewa.

Pomorski start-up

W tym roku w tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie PAYTREE Sp. z o.o. z Gdańska. Jest to Start-up z branży Fintech dostarczający rozwiązania w obszarze Consumer Finance. Firma wprowadziła na polski rynek narzędzie Payka, pozwalające na odraczanie lub rozkład na raty płatności za rachunki domowe.

Lider kształcenia zawodowego

Statuetkę w tej kategorii otrzymała „AJ Fabryka Mebli” Sp. z o.o. z Redzikowa. Ten producent mebli mieszkaniowych, biurowych, szpitalnych i ogrodowych, prowadzi klasę patronacką, organizuje praktyki, staże i wizyty studyjne dla uczniów i nauczycieli mające na celu przygotowanie wykwalifikowanych kadr. Uczniowie z klasy patronackiej otrzymują stypendia i wsparcie szkoleniowe. Kapituła Gryfa szczególnie docenia długofalowy wymiar współpracy ze szkołami oraz indywidulane zaangażowanie pracowników w przyuczanie młodych ludzi do zawodu.

Wyróżniona została również firma AL-TRAVEL Sp. z o.o. z Gdańska.

Lider rozwoju kompetencji

Aby wznosić takie gmachy jak pirs zachodni na lotnisku w Gdańsku, terminal promowy w Porcie Gdynia czy stadion w Szczecinie, trzeba mieć olbrzymie doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę. Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. z Gdańska od 30 lat stawia na pracownika i odnosi sukcesy. Nieustannie pomaga też podnosić kwalifikacje, wspiera coachingowo pracowników oraz prowadzi platformę wymiany wiedzy i mentoringu przez doświadczonych project managerów.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały firmy Flex Poland z Tczewa, Polpharma SA za Starogardu Gdańskiego i Port Service Sp. z o.o. z Gdańska

Lider zielonej transformacji

Grupa Kapitałowa Omida z Gdańska to 12 lat doświadczenia w transporcie, spedycji i logistyce. Wprowadziła na rynek naczepy intermodalne, które umożliwiają przejechanie około 90% całej trasy przy wykorzystaniu transportu kolejowego. Jeden pociąg jest w stanie jednorazowo przewieźć 40 naczep, które do tej pory były przewożone transportem drogowym. Dzięki usłudze Omida Intermodal firma skutecznie zmniejsza C02 w atmosferze.

Wyróżnienia otrzymały KB POMORZE Sp. z o.o. z Gdańska i MGJ Sp. z o.o. z Leśniewa.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom

Kapituła szczególnie podkreśliła wzorową współpracę pomiędzy władzami gminy Dzierzgoń a lokalnymi przedsiębiorcami. Gmina dba o postawy przedsiębiorcze już u najmłodszych organizując zajęcia w szkołach, wykazała się również inicjatywą podczas pandemii udzielając wsparcia przedsiębiorcom.

Wyróżnienia wręczono Miastu Tczew, Gminie Szemud i Gminie Słupsk

Gryf medialny

Firma RADMOR S.A. z Gdyni od lat posiada ugruntowaną pozycję producenta wysoce niezawodnych urządzeń i jednej z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Wchodzi w skład WB Group koncernu obronnego, który oferuje najnowocześniejsze rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Radmor przez 75 lat wyprodukował ponad milion urządzeń i jest marką znaną w Polsce i za granicą. To marka, która wyznacza nowe europejskie standardy radiokomunikacji militarnej opartej o technologie sofwarowe i niewątpliwie zasługuje na nagrodę Gryfa Medialnego.

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest firma doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla kapituły. Głównym sponsorem konkursu oraz gali finałowej jest mBank SA. Sponsorem jest Olivia Business Centre.

Do konkursu może się zgłosić każde przedsiębiorstwo z województwa pomorskiego. Udział w konkursie jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.gryfgospodarczy.pl

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%