Zamknij

Światła samochodowe - co warto wiedzieć?

12:20, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:24, 09.12.2022
Photo by Marcus Bellamy on Unsplash Photo by Marcus Bellamy on Unsplash

Obecność kilku różnych rodzajów świateł to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Poszczególne ich rodzaju są przeznaczone do użytku w określonych sytuacjach zgodnych z obowiązującymi przepisami. Jakie światła można wyróżnić i kiedy należy je wymienić?

Jakie rodzaje świateł samochodowych można wymienić i jakie są cechy charakterystyczne każdego z nich?

Wśród świateł obecnych w każdym aucie można wymienić:

- światła dzienne - mają taką samą funkcję, jak światła mijania, ale są przeznaczone do jazdy dziennej i odpowiednich warunkach.

- światła mijania - zapewniają bezpieczeństwo poprzez oświetlenie drogi po zmroku i w niekorzystnych warunkach.

- światła drogowe - wyróżniają się symetrycznością i służą do oświetlania drogi przed samochodem.

- światła pozycyjne - które mają z przodu biały, a z tyłu czerwony kolor. Oświetlają pojazd podczas postoju.

- światła odblaskowe - w zależności od położenia są białe, żółte i czerwone. Sprawiają, że auto jest widoczne w trudnych warunkach.

- światła awaryjne - włączane w uszkodzonym pojeździe.

- światło hamowania - sygnalizujące informacje o hamowaniu.

- światła obrysowe - montowane w szerokich pojazdach jak ciężarówki i przyczepach.

- światła przeciwmgielne - zwiększają widoczność w trudnych warunkach mgły.

- kierunkowskazy - informują o zmianie kierunku jazdy.

Obraz rodzajów światła zaczerpnięty z czesciauto24.pl

Światła mijania, a dzienne - czym się różnią?

To, co różni światła mijania od dziennych to przede wszystkich, ich nawet kilkukrotnie wyższa moc. Z tego względu używanie świateł dziennych zamiennie z mijania jest dozwolone tylko w określonych warunkach, a mianowicie w ciągu dnia i tylko wtedy, gdy powietrze jest odpowiednio przejrzyste, czyli nie występują takie zjawiska pogodowe, jak opady deszczu i śniegu, a także mgła. Światła dzienne po zmroku są zastępowane światłami mijania lub drogowymi. Jest to związane z faktem, że te pierwsze mogłyby w takich warunkach chwilowo oślepiać innych kierowców, co mogłoby wpływać negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznej konstrukcji odbłyśnika.

Światła samochodowe - jak i kiedy należy je wymieniać?

Sprawne światła nie tylko wpływają na bezpieczeństwo jazdy, ale są również obowiązkiem prawnym. Wymiana żarówek następuje często po ich przepaleniu. Obie z nich wymienia się jednocześnie, ponieważ prawdopodobieństwo przestania działania tej drugiej w takiej sytuacji jest bardzo wysokie. Warto jednak być przezornym i dokonać wymiany wtedy, kiedy jest to sugerowane. W przypadku modeli halogenowych można to robić każdego roku, a lampy ledowe mają znacznie dłuższy czas żywotności i mogą sprawnie działać przez nawet dziesięcioletni okres.

Dobrym momentem na jej wymienienie, gdy sugerowany termin wymiany się zbliża, a kierowca wybiera się w dłuższą podróż. W czasie dalekiej podróży może nie być to możliwe, a taki pojazd zarówno stwarza niebezpieczeństwo na drodze, jak i możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli. Na wypadek awarii warto zabezpieczyć się i zaopatrzyć w zapasową żarówkę. Sama wymiana żarówki najczęściej nie należy do skomplikowanych procedur, szczególnie w przypadku starszych modeli wyposażonych w żarówki halogenowe. W tym wypadku należy pamiętać o założeniu wcześniej białych rękawiczek, aby nie pozostawić ewentualnych zanieczyszczeń. W najstarszych modelach należy pamiętać o konieczności podniesienia maski, pod którą znajduje się gniazdko. W przypadku samochodów z ostatnich lat może okazać się konieczne dodatkowe zdemontowanie takich elementów jak np.:. akumulator. W przypadku wymiany światła mijania należy odbezpieczyć metalową zawleczkę poprzez przyciśnięcie, a następnie przekręcenie, a następnie umieścić nową żarówkę i ponowne jej zabezpieczenie. W przypadku innych rodzajów świateł może być konieczne wcześniejsze wykręcenie wtyczek obrotowych, czy zdjęcie obudowy zaślepiającej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%