Zamknij
REKLAMA

Letnie transfery Gryfa Wejherowo [PODSUMOWANIE]

14:58, 08.08.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj
fot. Hemi Andrzej Sikorra

Jakie ruchy latem wykonał wejherowski klub? Czy kadra żółto-czarnych jest silniejsza niż w poprzednim sezonie?

Trójka doświadczonych graczy i cała grupa młodych i, mamy nadzieję, zdolnych piłkarzy przyszła tego lata do Gryfa. Odeszli natomiast zawodnicy, którzy w mniejszym lub większym stopniu stanowili o sile zespołu. Jak więc Gryf wygląda w porównaniu z drużyną z poprzedniego zespołu?

Po pierwsze, trzeba zauważyć, że w sezonie 2017/2018 mieliśmy właściwie dwie drużyny żółto-czarnych. Jesienią zespół cierpiał po odejściu m.in. Roberta Chwastka, Adriana Klimczaka czy Przemysława Mońki. Ówczesny trener, Piotr Rzepka, przekonywał, że kręgosłup drużyny pozostał, jednak już w pierwszych meczach było widać, że duża jego część została wycięta. Do tego kadra była kompletowana już po rozpoczęciu sezonu, zespół nie mógł złapać ani jednej lepszej serii, a jakby tego było mało, często nie sprzyjało mu boiskowe szczęście. Efekt – ostatnie miejsce na zakończenie rundy jesiennej i marne perspektywy na resztę sezonu.

Wiosną jednak Gryf sprawił niemałą niespodziankę – zaliczył bardzo dobrą rundę i jeszcze przed ostatnim meczem był pewny utrzymania. Dużą rolę w tamtym sukcesie odegrali piłkarze, którzy dziś są na Wzgórzu Wolności, czyli Piotr Kołc, Paweł Czychowski, Paweł Brzuzy i Mateusz Goerke, ale także ci, których w Wejherowie już nie ma – Paweł Wojowski, Michał Ciarkowski, Przemysław Kamiński, Jan Sobociński, czy Piotr Okuniewicz.

Spośród tych, którzy odeszli latem, wszyscy mieli swój mniejszy lub większy udział w grze drużyny w zeszłym sezonie. Z pewnością sporym uszczerbkiem będzie brak wyżej wymienionych graczy, ale osobne zdanie należy poświęcić odejściu Łukasza Nadolskiego. Drugoligowy Gryf nieodłącznie kojarzył się kibicom z duetem Nadolski-Kołc w środku pola, więc odejście doświadczonego zawodnika jest sporą stratą dla linii pomocy wejherowian. Inny gracz mocno identyfikowany, a także identyfikujący się z Gryfem – Jacek Wicon – również tego lata opuścił Wzgórze Wolności, co z pewnością nie cieszy kibiców żółto-czarnych, którzy zawsze przychylniej patrzą na zawodników z Wejherowa i okolic.

Czy zarząd Gryfa odpowiednio zadbał, aby zastąpić ubytki w kadrze? Na pewno zadziałał szybciej niż rok temu. Tym razem kadra została właściwie zamknięta jeszcze przed pierwszym meczem. O jakości nowych zawodników więcej będzie można powiedzieć po rundzie jesiennej, jednak po pierwszych spotkaniach widać, że Kamil Włodyka i Adrian Liberacki mogą być znacznym wzmocnieniem na poziomie II ligi. Ten drugi jest jednym z nielicznych zawodników Gryfa mających za sobą występy za granicą - występował we włoskich zespołach niższych klas rozgrywkowych. Robert Chwastek gra w Gryfie po raz drugi – za pierwszym razem był liderem ofensywy żółto-czarnych i można mieć nadzieje, że teraz będzie podobnie.

Zespół prowadzony przez Zbigniewa Szymkowicza został znacznie odmłodzony, lecz młodzieżowcy, którzy zasilili drużynę, wprowadzili się do pierwszego zespołu. Oprócz Błażeja Nicińskiego wszyscy zaliczyli już występy w drużynie Gryfa. Pierwszym wyborem w obsadzie bramki jest na razie Szymon Więckowicz, który wygryzł z bramki Dawida Lelenia i Wiesława Ferrę, którzy w poprzednim sezonie strzegli słupków wejherowian, ale nie byli pewnymi punktami zespołu. Pro Junior System nakazuje, by w każdym momencie gry na boisku przebywało co najmniej dwóch młodzieżowców. Dla siedmiu najlepszych drużyn przewidziane są spore nagrody pieniężne. Wydaje się, że po raz pierwszy Gryf ma szanse o nie powalczyć, a utrzymanie w II lidze i jednoczesne uzyskanie nagrody za PJS byłoby ogromnym sukcesem wejherowskiego klubu.

Przyszli:

Robert Chwastek (GKS Bełchatów)

Paweł Ewertowski (Motor Lubawa)

Dawid Rogalski (GKS Tychy – wypożyczenie)

Michał Bury (Unia Oświęcim – wypożyczenie)

Kamil Włodyka (Znicz Pruszków)

Szymon Więckowicz (Arka Gdynia – wypożyczenie)

Oskar Sikorski (Arka Gdynia – wypożyczenie)

Błażej Niciński (wolny transfer)

Oskar Ryk (Arka Gdynia – wypożyczenie)

Adrian Liberacki (Ruch Chorzów)

Adrian Machol (Lechia Gdańsk)

 

Odeszli:

Paweł Wojowski (ŁKS Łódź)

Łukasz Nadolski (Siarka Tarnobrzeg)

Jan Sobociński (ŁKS Łódź)

Rafał Maciejewski

Piotr Okuniewicz (ROW 1964 Rybnik)

Mikołaj Gabor (Olimpia Grudziądz)

Michał Ciarkowski (Kotwica Kołobrzeg)

Radosław Regliński

Przemysław Kamiński

Jacek Wicon (Wikęd Luzino)

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone