Zamknij
REKLAMA

Sukces żeglarzy PZPOW Bliza

15:33, 22.06.2021 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

W porcie rybackim na Zatoce Puckiej odbyły się XXVII Ogólnopolskie regaty jachtów żaglowych sterowanych radiem, które były eliminacją do Mistrzostw Polski w klasie F5-E.

– Jest to taka dyscyplina sportu, gdzie pływają wszyscy razem, czyli seniorzy, juniorzy i młodzicy i dopiero po zakończonej kwalifikacji ogólnej dzieleni są na poszczególne grupy wiekowe. To ma jedną wielką zaletę, że ci młodzi mają od kogo przyjmować wzorce i uczyć się jak pływać i popełniać jak najmniej błędów – mówił Marek Gorlikowski, instruktor modelarni Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Regaty wyglądają bardzo podobnie do tych, w których rywalizacja odbywa się na dużych jachtach. Z tym, że zawodnicy sterują swoimi jednostkami z brzegu. Jednak żeby odnieść sukces, niezbędna jest wiedza żeglarska.

– Żeby wygrać trzeba wiedzieć jak wiatr zachowuje się na trasie. Nie zawsze jest tak, że najkrótsza trasa geometryczna jest najszybszą, trzeba wybrać taki obieg tej trasy, by dotrzeć do mety jak najszybciej – tłumaczy Gorlikowski.

W dwudniowych regatach uczestniczyli zawodnicy z różnych części Polski. Do Pucka zjechały się osoby z Gdańska, Gdyni, Szczecina czy Poznania. Wśród mężczyzn w zawodach o wygraną walczyła jedna kobieta.

Jak mówi Jan Springer z Gdyni, zawodnik i mistrz świata w radiojachtingu zalety płynące z uprawiania tego sportu to m.in. spędzanie czasu na świeżym powietrzu w różnych częściach świata i rywalizacja młodszych ze starszymi.

– Różnych rzeczy się jeszcze w życiu próbowało, ale to hobby zostanie prawdopodobnie do końca życia. Polska jest taką enklawą, gdzie nadajemy tempo światowemu żeglarstwu modelarskiemu. Trzymamy poziom i myślę, że jeszcze trochę to potrwa – komentuje Springer.

W naszej modelarni, mówi Andrzej Byczkowski (Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie, do którego należy modelarnia),

budujemy jachty żaglowe sterowane radiem oraz uczymy żeglować jachtami RC (Radio Control) zgodnie z teorią żeglowania oraz Przepisami Regatowymi Żeglarstwa World Sailing. Modelarnia znajduje się w siedzibie Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie przy ulicy Ofiar Piaśnicy 22. Radiojachting to niezwykle interesująca dyscyplina sportowa, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Radiojachting jest też doskonałą formą szkolenia żeglarzy sportowych, regatowców w postrzeganiu teorii żeglowania jak i rozgrywania taktyki. Nasi Radiojachtingowcy z RJK PZPOW „Bliza” doskonale sobie radzą, we wszystkich odmianach i formach żeglowania. Sam w sobie radiojachting to także precyzja i rozwinięta wszechstronnie koordynacja. Sukces tkwi w szczegółach. Radiojachting to sport pełen emocji i zarazem najspokojniejsza forma żeglarstwa. Niewielka ilość wody pod kilem oraz wiatru pozwala na żeglowanie prawie zawsze i wszędzie. Kwestia sprzętu jak i transportu także ma same zalety. W raiojachtingu można się zakochać!

Warunki na Zatoce Puckiej nie zawiodły. Było wietrznie, niemal sztormowo. Ta pogoda sprawiła, że początkujący zawodnicy z małym doświadczeniem żeglarskim nie kończyli wyścigu na mecie, a ich łódki, fala i wiatr spychały na brzeg. Mimo to udało się rozegrać 30 wyścigów w 10 kolejkach. Swoją klasę pokazał Janek Springer, zawodnik Jacht Klubu Morskiego „Roda” w Gdyni, aktualny Mistrz Świata w dwóch klasach. Podczas regat rozegrano wyścig specjalny Memoriału Kazimierza Dzięcielskiego, założyciela Radiojachtklubu i twórcy sukcesów krajowych i zagranicznych naszych żeglarzy. Wyścig wygrał Jan Springer, a w kategorii juniorów triumfował Artur Mroske, a w kategorii młodzików, zwyciężył Igor Pawłowicz, oboje z RJK PZPOW „Bliza „ Wejherowo. Puchary, dyplomy i nagrody wręczali w imieniu Prezydenta Wejherowa, Sekretarz miasta Bogusław Suwara, a w imieniu Starosyt Powiatu Wejherowskiego, Dyrektor PZPOW w Wejherowie, Andrzej Byczkowski.

 

Wyniki regat:

Seniorzy

1. Jan Springer – JKM „Roda” Gdynia

2. Julian Damaszk – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

3. Mieczysław Muller - RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Juniorzy

1. Kacper Konkol - RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

2. Wiktor Perskiewicz – SM Osiedle Świdwin

3. Błażej Dąbrowski - RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Młodzicy

1. Igor Pawłowicz – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

2. Błażej Pawłowicz – RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

3. Maksymilian Krampa - RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

Oldboje

1. Marcin Gransicki – Radiojachting Szczecin

2. Cezary Salamaj - Radiojachting Szczecin

3. Zbigniew Piskorz - SM Osiedle Świdwin

Klasyfikacja Zespołowa

1. RJK PZPOW „Bliza” Wejherowo

2. Radiojachting Szczecin

3. SM Osiedle Świdwin

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%