Zamknij
REKLAMA

Rumianin przepłynie pod 20 nowojorskimi mostami wpław dla chorych dzieci

08.52, 06.10.2022 J. N. Aktualizacja: 09.47, 07.10.2022
Skomentuj fot. R. Nowakowski
REKLAMA

Z kolejnym ekstremalnym wyzwaniem zmierzy się sportowiec z Rumi. Pływak Piotr Biankowski już za kilka dni opłynie Manhattan. Cel? Chce w ten sposób wspomóc budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce.

Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, triathlonista i jeden z najlepszych pływaków ekstremalnych na świecie. Tym razem przepłynie maraton „20 mostów” wokół wyspy Manhattan, który zaliczany jest do najbardziej prestiżowej w świecie pływania długodystansowego tzw. Potrójnej Korony Pływania (wraz z przepłynięciem kanału La Manche między Anglią i Francją oraz kanału Catalina u wybrzeża Kalifornii).

Nowojorski maraton to dystans aż 48,5 km obejmujący przepłynięcie kolejno trzech głównych rzek – East River z Mostem Brooklińskim na granicy dzielnic Brooklyn i Queens, rzeki Harlem pomiędzy Manhattanem a Bronxem oraz potężnej rzeki Hudson z widokiem na most Waszyngtona oddzielającej Manhattan od stanu New Jersey.

Piotr Biankowski zmierzy się z wodami wokół Manhattanu jako trzeci Polak w historii. Będzie to kolejny w jego karierze ekstremalny wyczyny pływacki. Niedawno jako pierwszy Polak przepłynął legendarne jezioro Loch Ness w Szkocji. Przepłyniecie akwenu liczącego 37 km długości zajęło mu nieco ponad 12 godzin. Rok wcześniej, po 15 godzinach walki z żywiołem i przebyciu aż 60 km, przepłynął w ekstremalnie trudnych warunkach Kanał La Manche.

- Most to skrócenie dystansu, drogi niezbędnej do pokonania – mówi Piotr Biankowski. – Most tradycyjnie łączy, a nie dzieli. Dzięki niemu powstają nowe możliwości, nawiązuje się współpraca. Most jest stabilny, pomocny, potrafi wiele udźwignąć pomagając wszystkim. Taka jest właśnie działająca w Polsce od 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda. Jestem dumny, że mogę być jej Ambasadorem. To organizacja charytatywna, pożytku publicznego. Dumą napawa mnie fakt, że moja próba opłynięcia Manhattanu zapoczątkuje proces zbierania środków na budowę kolejnego, trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce. Miejsca, gdzie rodzice i najbliżsi ciężko chorych dzieci leczonych w warunkach szpitalnych znajdują pomoc oraz bezpłatną gościnę w godnych, komfortowych warunkach – podkreśla.

Swoje wyzwanie rumianin podejmie we wtorek, 11 października. Tym razem swoje pływackie wyzwanie łączy z bardzo konkretnym wsparciem tej organizacji – chce zebrać środki na wsparcie budowy nowego Domu Ronalda McDonalda jaki powstanie przy największym w Polsce szpitalu pediatrycznym, Instytucie Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Każdy może wesprzeć tę akcję, wpłacając darowiznę online poprzez portal Zrzutka.

(J. N.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%