Zamknij

Spotkania z literaturą

05:50, 10.11.2017 R.K
Skomentuj

W Bibliotece Publicznej Gminy Linia trwają „Podróże w krainę baśni”. Październikowe spotkania ukazywały młodym czytelnikom różne oblicza literatury.

Na warsztatach plastyczno-literackich biblioteka gościła pisarkę i ilustratorkę Katarzynę Kołodziej. Autorka pokazała oryginalne ilustracje, które wykonała do książek oraz tworzyła rysunki inspirowane pomysłami dzieci. Pokazała książki ze swoimi ilustracjami oraz omówiła techniki plastyczne stosowane w pracy ilustratora. Głównym zadaniem dzieci było stworzenie własnej książki z baśnią. Uczestnicy napisali tekst pamiętając o kanonie baśni (np. kontrastujący bohaterowie, dobro i zło, szczęśliwe zakończenie) oraz wykonali kolorowe ilustracje.

W pracowni komiksowej Biblioteki Manhattan w Gdańsku młodzież poznała historię oraz cechy komiksu amerykańskiego, europejskiego i japońskiego. Uczestnicy przypomnieli sobie kultowych bohaterów: Myszkę Miki, Kaczora Donalda, Garfielda, Supermana, Spidermana, Koziołka Matołka, Kajko i Kokosza i in. oraz zapoznali się z budową komiksu. Następnie każdy młody rysownik miał za zadanie stworzyć dwa paski komiksowe: na rozgrzewkę o swoim dniu, następnie na temat baśni.

Literaturę kaszubską przybliżył dzieciom pisarz i poeta Janusz Mamelski. Autor opowiadał w języku polskim i kaszubskim o powstawaniu i przekazywaniu kolejnym pokoleniom legend oraz o roli jaką pełniły. Nasz gość przyjechał z miotłą ze słynącego z czarownic Staniszewa, użył tego rekwizytu do testu wykrywającego czarownice. Uczestnicy spotkania wzięli udział w inscenizacji bajek kaszubskich wcielając się w rolę zwierząt. Autor czytał fragmenty swoich wierszy oraz najnowszej powieści dla młodzieży w języku kaszubskim pt. „Mack”.

W Lini i Strzepczu odbył się happening „Czytelnicy na ulicy”. Dzieci przemaszerowały głównymi ulicami naszych miejscowości, przeprowadzały rozmowy z przechodniami na temat przeczytanych książek, wręczały ulotki ukazujące korzyści z czytania, zapraszały do korzystania z usług biblioteki. W sklepach i zakładach pracy z zapałem czytały wiersze zbierając za swoje występy oklaski i słowa uznania. Odwiedziły również proboszcza, ośrodek zdrowia, urząd gminy, kwiaciarnię i podopiecznych ośrodka wychowawczego. Uatrakcyjniały recytacjami czas klientom sklepów, apteki czy zakładu fryzjerskiego. Dzieci były doskonałymi ambasadorami książek zarażając mieszkańców swoim entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki.

Listopad poświęcony będzie zastosowaniu nowych technologii do czytania.

Projekt „Podróże w krainę baśni” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%