Zamknij
REKLAMA

Piękna, zmysłowa gra z widzem

11:00, 06.09.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj
Daria Dunajska

W środę w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jarosława Kukowskiego „Kukowski i uczniowie” pod patronatem prezydenta miasta i Wejherowskiego Centrum Kultury.

Jarosław Kukowski jest jednym z najzdolniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych, współczesnych malarzy polskich. Jego obrazy jednych oburzają, a innych zmuszają do myślenia, jednak nikogo nie pozostawiają obojętnym na niezwykłe i świetnie przedstawione wizje artysty.
Oprócz obrazów Jarosława Kukowskiego można obejrzeć prace jego uczniów – Jolanty Bukowskiej, Ewy Kukowskiej, Piotra Lemke i Krzysztofa Sprady.

-Nasz bohater jest czołowym polskim surrealistą, jednak jego sztuka wymyka się jakimkolwiek schematom – mówi dyrektor WCK Jolanta Rożyńska. - Jego dorobek artystyczny zawiera zarówno nadrealistyczne obrazy przedstawiające bulwiaste stwory oraz wyjęte ze snu krajobrazy, jak również martwe natury oraz wiernie ukazane akty.

Jarosław Kukowski przyszedł na świat w 1972 roku. Jego debiut miał miejsce w gdańskiej „Starej Łaźni” w 1994 roku. Od tego czasu artysta brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, prezentując swoje prace m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

-Nasz artysta należy do grona najzdolniejszych współczesnych malarzy polskich, a jego obrazy są dowodem na świetne opanowanie warsztatu malarskiego oraz znajomość różnorodnych technik, za pomocą których możliwe staje się prowadzenie intelektualno-zmysłowej gry z widzem – dodaje kustosz wystawy i radny miejski Henryk Jarosz.

Twórczość Jarosława Kukowskiego obejmuje trzy cykle prac, określonych przez samego malarza jako „Sny”, „Nie-sny” i „Freski”. Patronat nad wystawą objęli: prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt i Wielki Kanclerz Orderu św. Stanisława Stefan Kukowski. Kustoszem wystawy jest Henryk Jarosz, który osobiście zachęcił Jarosława Kukowskiego do zaprezentowania swoich prac w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone